Jak kupować namiot i na co zwracać uwagę ( poradnik)

przyczepy, łodzie, przepisy i doświadczenia

Moderator: Moderator

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Admin
Główny
Główny
Posty: 8992
Rejestracja: środa, 3 marca 2010, 23:22
Skąd jesteś: Warszawa
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento I
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2005
Kolor: Niebieski
Twoje poprzednie Sorento: 2.5 CRDI (140KM) 2003EX M/T Złoty
Has thanked: 2 times
Been thanked: 48 times
Kontaktowanie:

Jak kupować namiot i na co zwracać uwagę ( poradnik)

#1 Postautor: Admin » poniedziałek, 9 sierpnia 2010, 20:53

Jaki namiot wybrać?

Podczas wypraw, podróży, czy zwykłych wyjazdów weekendowych niejednokrotnie przyjdzie nam spędzić noc pod namiotem. Namiot jest miejscem, które ma za zadanie uchronić nas przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i zapewnić nam bezpieczny i jak najbardziej komfortowy sen. Decydując się na jego zakup nasz wybór powinien być dobrze przemyślany i w pełni świadomy.

Obecnie na Polskim rynku dostępnych jest wiele firm oferującym nam namioty w różnych cenach i różnej jakości. Przed zakupem musimy zastanowić się w jakich warunkach, jak często chcemy z niego korzystać i ile pieniędzy jesteśmy skłonni wydać na nasze schronienie. Jeśli chcemy spać spokojnie to na namiocie nie powinniśmy za bardzo oszczędzać. Pamiętajmy, że jakość bardzo często idzie w parze z ceną i wydając więcej możemy więcej wymagać od naszego sprzętu.

Konstrukcja namiotu

Na rynku dostępne są namioty o różnym kształcie i konstrukcji. Najprościej rzecz ujmując możemy wyróżnić namioty dwuspadowe tzw. chatki, namioty tunelowe i tzw. igla. Zdecydowanie najmniej praktyczne są te pierwsze. Są przeważnie cięższe, mało stabilne i żeby dobrze je rozłożyć potrzebujemy sporej ilości śledzi.



Zaletą namiotów tunelowych jest bardzo dobra wentylacja i dobry stosunek wagi do oferowanej przestrzeni. Cechuje je również bardzo wysoka stabilność podłużna, trochę gorzej podczas dużych wiatrów jest ze stabilnością poprzeczną. Są wygodne i łatwe do rozstawienia.

Igla możemy podzielić na jedno-, dwu-, i więcej niż dwupałąkowe. Jednopałąkowe jak sama nazwa wskazuje opierają się na konstrukcji wykorzystującej jeden maszt. Są małe, lekkie, ale raczej mało stabilne i do ich rozłożenia potrzebujemy szpilek lub śledzi. Nie mają też przedsionka w którym moglibyśmy schować nasz bagaż.

Igla dwupałąkowe to chyba najbardziej popularne w ostatnim czasie konstrukcje. Są bardzo praktyczne gdyż do rozbicia nie potrzebują śledzi ani szpilek (używa się ich natomiast do przymocowania namiotu do podłoża i lepszego naciągnięcia i stabilizacji konstrukcji). Są bardzo stabilne, a w lepszych modelach stelaż mocuje sie bezpośrednio do tropiku co pozwala bardzo szybko rozstawić namiot i pozwala uniknąć zamoczenia sypialni podczas deszczu. Jest ona już podwieszona do tropiku, a w razie potrzeby można rozbić sam tropik. Wadą konstrukcji dwupałąkowych jest niezbyt duży przedsionek lub jego brak. W niektórych namiotach stosuje się naciągane za pomocą szpilek absydy, które tworzą przedsionek.

Najbardziej stabilne i wytrzymałe są namioty o trzech lub więcej pałąkach. W stosunku do dwupałąkowych cechują się za to trochę większą wagą.

Wielkość namiotu

Wielkość namiotu określana jest przeważnie w ilości osób jaką jest on w stanie pomieścić. Można spotkać tzw. „jedynki”, „dwójki” ale i takie które pomieszczą nawet osiem i więcej osób. Warto dobrze zastanowić się przy wyborze wielkości. Im większy namiot tym bardziej komfortowy, ale także cięższy, a z reguły musimy nosić go na własnych plecach. Jeśli podróżujemy rowerem, możemy poszukać namiotu, którego konstrukcja pozwoli nam zmieścić również nasz pojazd.

Warto zastanowić się także nad ilością wejść do naszego namiotu. Najczęściej mamy do wyboru jedno lub dwa wejścia. Namiot z jednym wejściem będzie lżejszy, za to ten z dwoma często może okazać się praktyczniejszy, ułatwiając nam np. dostęp do bagażu podczas biwaku, czy poprawiając wentylację.

Materiały

Jeśli określimy już wielkość naszego schronienia powinniśmy zwrócić uwagę na materiały z jakich jest ono wykonane.

Tropik

Tropik może być wykonany z różnych materiałów. Ważnym parametrem, który decyduje o przydatności naszego namiotu, ale równieć o cenie jest nieprzemakalność tropiku. Jest to wartość która określa wysokość słupa wody jaką jest w stanie wytrzymać 10 cm2 materiału. Według normy DIN minimalna wodoszczelność tropiku powinna wynosić 1500 mm (słupa wody). Jest to jednak minimum od którego powinniśmy zacząć nasze poszukiwania jeśli nie chcemy martwić się o „suchy” sen w czasie większych opadów. Lepsi producenci oferują namioty z tropikami o parametrach zaczynających się od 2000 mm. Te najbardziej odporne mogą mieć nawet 5000 mm i więcej. Niektóre tropiki mogą być wykonane też z Gore-tex'u lub innych membran.

Na Allegro trafiają się namioty 800 - 1000 mm . Jest to znacznie poniżej normy i takie namioty absolutnie nie powinny być brane pod uwagę podczas zakupów.

Coraz częściej tropiki wykonane są z materiałów odpornych na promieniowanie UV. Zapewniają one odporność na szkodliwe działanie promieni UV w górach wysokich, ponadto dzięki temu nie zmieniają swoich właściwości, nie rozciągają się i nie „falują” pod wpływem działania promieni słonecznych.

Powinniśmy zwrócić również uwagę na to żeby wszystkie szwy w naszym namiocie były podklejone. Bardziej techniczne konstrukcje namiotów wykorzystywane podczas biwaków zimowych i wypraw wysokogórskich mają doszyte do tropiku tzw. fartuchy przeciwśnieżne. Zapobiegają one dostawaniu się wiatru i zawiewaniu śniegu do wnętrza namiotu przez wolną przestrzeń pomiędzy podłożem, a dolną krawędzią tropiku. Fartuchy podnoszą za to trochę wagę i pogarszają wentylację, ale często można je podwinąć i podwiązać do tropiku.

Podłoga

Podłogi namiotów wykonuje się najczęściej ze wzmocnionego nylonu lub poliestru pokrytego poliuretanem (PU). Wodoszczelność podłogi powinna być większa niż tropiku. Zgodnie z normą DIN powinno to być minimum 2000 mm.

Stelaż namiotu


Podobnie jak w przypadku tropików i podłóg, do produkcji stelaży namiotów stosuje się kilka rodzajów materiałów. Najpopularniejsze są te wykonane z włókna szklanego, wytrzymalsze, lżejsze i co za tym idzie droższe są stelaże aluminiowe. W tym drugim przypadku z reguły podaje się jeszcze dodatkowe parametry oznaczające wytrzymałość (np. 7001, 7075) i elastyczność (od T1 do T10). Im większa wartość tym lepsze parametry. Np. 7001 T6 lub 7075 T9



„Wielkie drobiazgi”

Jeśli zależy nam na niezawodnym sprzęcie zawsze musimy zwracać uwagę na detale takie jak zamki, klamerki, kieszonki, odblaski itp. Warto by byłe one dobrej jakości. W lepszych namiotach stosuje się zamki YKK, które są gwarancją niezawodności. Dobrej jakości klamry nie będą pękały i zachowają swoje parametry przez długi okres użytkowania. Duża ilość kieszonek pozwoli nam zadbać o porządek w namiocie i sprawi, że najpotrzebniejsze drobiazgi będziemy mogli mieć zawsze pod ręką. Przydatna jest również półeczka podwieszana pod sufitem, na której można umieścić latarkę. W rozstawieniu namiotu oraz odnalezieniu go w nocy pomogą wszyte do niego elementy odblaskowe.

Bardzo ważna jest odpowiednia wentylacja w namiocie. Powinien on być wyposażony w specjalne otwory ułatwiające cyrkulacje powietrza. Muszą być one jednak tak wykonane by uniemożliwiać dostawanie się przez nie wody do wnętrza naszej sypialni.
Na polskim rynku najbardziej popularne namioty są firm CAMPUS i QUECHUA.
Kia Sorento EX 2.5 CRDI 2003r. złoty, manual Obrazek
Kia Sorento EX 2.5 CRDI 2005r. niebieski, automat tiptronic Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
autorus
wiem wszystko
wiem wszystko
Posty: 2317
Wiek: 50
Rejestracja: środa, 10 marca 2010, 06:48
Skąd jesteś: Skierniewice
Silnik: W PLANACH
Inny Samochód: Skoda octavia 480tys
Has thanked: 20 times
Kontaktowanie:

Re: Jak kupować namiot i na co zwracać uwagę ( poradnik)

#2 Postautor: autorus » poniedziałek, 9 sierpnia 2010, 21:39

A może polecisz jakiś namiot iglo co najmniej 3 pałąkowy, rodzinka mi sie w małym nie mieści.

spider2you
wiem wszystko
wiem wszystko
Posty: 1640
Wiek: 51
Rejestracja: czwartek, 4 marca 2010, 22:00
Skąd jesteś: Krasne k/ Rzeszowa
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: M/T
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2005
Kolor: Czarny
Przebieg (km.): 146800
Inny Samochód: Land Rover Discovery
Kontaktowanie:

Re: Jak kupować namiot i na co zwracać uwagę ( poradnik)

#3 Postautor: spider2you » poniedziałek, 9 sierpnia 2010, 23:00

Ja zakupiłem od naszego kolegi MixhaL i jest super - choć jeszcze go nie rozłożyłem :25 :25 :25 :25
Jak będzie coś nie tak - spalimy lubelszczyznę :25 :25 :25 - ŻARTUJĘ!!!!!
Twardziele nie jedzą miodu, twardziele WYSYSAJĄ pszczoły

MixhaL
coś umiem
coś umiem
Posty: 736
Wiek: 43
Rejestracja: piątek, 5 marca 2010, 15:41
Skąd jesteś: Lubelskie
Silnik: 3.5 V6 (195KM)LPG
Skrzynia: A/T
Napęd: RWD
Rok: 2003
Kolor: Czarny/Szampański
Przebieg (km.): 152000
Kontaktowanie:

Re: Jak kupować namiot i na co zwracać uwagę ( poradnik)

#4 Postautor: MixhaL » wtorek, 10 sierpnia 2010, 00:04

Jako że w tym roku troszkę pointeresowałem się namiotami bo sam coś chciałem dla siebie wybrać to dodam od siebie że nie należy nawet przeglądać tanich bezfirmowych namiotów gdyż to strata kasy chyba że to ma być "jednorazówka". Należy zwracać uwagę tylko na firmowe namioty np. na polskim rynku najbardziej popularne są CAMPUS i QUECHUA.
Zawsze firma podaję w miarę wiarygodne parametry a nie wyssane z palca.
Jeżeli chodzi o jakośc pomiędzy tymi dwoma firmami to QUECHUA jest stopień wyżej i z czystym sumieniem mogę polecić, natomiast CAMPUS jest również bardzo dobry ale do QUECHUY mu trochę brakuje.
Główną rzeczą jaką należy brać pod uwagę jest wysokośc namiotu, na prawde fajnie jest wejśc do namiotu w pełni wyprostowanym niż za każdym razem wczołgiwać się. Nie należy kupywać namiotów które mają mniej jak 180-190cm.
Następną rzeczą jest przedsionek, myślę że mało kto na to patrzy ale jak jest potrzebny to go nie ma. Każdy namiot z przedsionkiem go ma ale to już od nas zależy jaki przedsionek nam jest potrzebny. Ja proponuję większy niż mniejszy. Prędzej czy później trzeba będzie schować do przedsionka stolik, krzesełka, grilla, lodówke,ponton lub tym podobne rzeczy. Jeżeli ktoś chce kupić sobie namiot rodzinny i zależy mu na ogromnym przedsionku takim żeby się pomiesciły 4-5 osób przy stoliku to z najtańszych namiotów polecam QUECHUA T4.1 i T4.2XL. przedsionki śa tam ogromne i nie będzie problemu zasiąść do stołu i zjeść sniadanie czy obiad dodatkowo namioty posiadają bardzo dobry system wentylacji a T4.2XL kilka smaczków których nie ma T4.1 i pomimo teoretycznie mniejszego przedsionka jest duzo większy w rzeczywistości niż w T4.1.
Kia SORENTO EX plus pakiet TOW i LUXURY
Wersja USA
Fuel Economy- 14.5l LPG


Wróć do „CARAVANING, CAMPING”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości