Wyjazd na Słowację - wyposażenie, przepisy

przyczepy, łodzie, przepisy i doświadczenia

Moderator: Moderator

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
pikkolo
coś umiem
coś umiem
Posty: 641
Rejestracja: środa, 3 marca 2010, 23:28
Skąd jesteś: Krakoofek
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: A/T
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2004
Kolor: szary/szary
Przebieg (km.): 266666
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times
Kontaktowanie:

Wyjazd na Słowację - wyposażenie, przepisy

#1 Postautor: pikkolo » środa, 6 stycznia 2016, 17:15

Czas zimy to czas serii, sprawdziłem co trzeba mieć na Słowacji:
ja zwróciłem uwagę na takie elementy jak
- wymagana linka holownicza
- zakaz umieszczania gps na szybie samochodu
Z ciekawych rzeczy - osoba, która odmówi badania alkomatem jest traktowana jak jeżdżąca po pijaku.



Do niezbednego wyposażenia pojazdu na Słowacji należy:

1. Pasy bezpieczeństwa na przednich siedzeniach, na tylnych o ile są zamocowane
2. Zapasowe bezpieczniki elektryczne, jeżeli są używane w instalacji elektrycznej danego samochodu;
3. Zapasowe żarówki, po jednej sztuce z każdego rodzaju;
4. Podnośnik samochodowy;
5. Klucz do demontażu kół samochodowych;
6. Koło zapasowe;
7. Linka holownicza;
8. Trójkąt ostrzegawczy;
9. Kamizelka odblaskowa, która musi być umieszczona w kabinie pasażera, a nie w bagażniku;

10. Apteczka samochodowa wyposażona w:

- gaza hydrofilna, składana sterylna 7,5 x 7,5 cm - 10 sztuk
- roztwór dezynfekcyjny Ajatin - jodyna 50 ml - 1 szt.
- ustnik do sztucznego oddychania - 1 szt.
- folia izotermiczna - 1 szt.
- chusta trójkątna - 2 szt.
- rękawice ochronne (gumowe) jednorazowe - 1 para
- chusta foliowa 20 x 20 cm - 1 szt.
- plaster, szeroki 1,25 cm - 1 szt.
- bandaż sterylny - 4 szt.
- kompresy hydrofilne, sterylne 10 x 15 cm - 1 szt.
- kompresy hydrofilne, sterylne 6 x 5 cm - 1 szt.
- opaska gumowa 70 cm - 1 szt.
- opaska elastyczna 6 x 4 cm - 1 szt.
- plaster opatrunkowy 8 x 4 cm - 10 szt.
- agrafki - 4 szt.
- nożyce - 1 szt.
- plastikowy pojemnik apteczki do transportu - 1 szt.

Zimowe ogumienie pojazdu

Używanie opon zimowych obowiązkowe w okresie od 15 listopada do 15 marca. Używanie łańcuchów przeciwślizgowych dozwolone tylko na drogach pokrytych warstwą śniegu wystarczającą do zabezpieczenia nawierzchni drogi. Zakaz używania opon okolcowanych.

Światła mijania
Używanie świateł mijania przez 24h przez cały rok.

Kamizelki bezpieczeństwa
Obowiązek posiadania kamizelki bezpieczeństwa (odblaskowej) w pojazdach silnikowych. Kamizelka winna być używana przez kierowcę bądź pasażera w przypadku wyjścia z pojazdu (np. awaria pojazdu) w terenie niezabudowanym, na autostradach i drogach ruchu szybkiego. Nie respektowanie tego przepisu karane jest mandatem w wysokości od 50 EUR, pobieranym na miejscu.

Opłaty drogowe
Korzystanie z autostrad i dróg ruchu szybkiego i kategorii I jest płatny w formie winietek. Wysokość opłat zależy od kategorii pojazdu (wagi pojazdu zapisanej w dowodzie rejestracyjnym) i okresu pobytu.


Przednia szyba
Od listopada 2009 roku na Słowacji nie wolno umieszczać GPS lub innych urządzeń na przedniej szybie w miejscach ograniczających widoczność, ani zawieszać ozdób na lusterku wstecznym. Nie wolno też używać telefonu komórkowego w czasie jazdy.

Alkohol
Nie jest dopuszczalna żadna zawartość alkoholu we krwi kierowcy. Kierujący, którzy odmówią poddania się badaniu na zawartość alkoholu, są traktowani jako osoba pod wpływem alkoholu.

Oznakowanie pojazdu i prawo jazdy
Na Słowacji nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy, ani zielona karta. Policja może nałożyć mandat za brak naklejki "PL", jeżeli pojazd nie ma nowych tzw. unijnych tablic rejestracyjnych.

Ograniczenia prędkości
Na Słowackich drogach obowiązują trzy progi dozwolonych prędkości:
- 50 km/h w terenie zabudowanym
- 90 km/h w terenie niezabudowanym i drogach ekspresowych
- 130 km/h na autostradach
pikkolo
--------------------------
2004 / 2,4D / 140KM
srebrny

Awatar użytkownika
Admin
Główny
Główny
Posty: 8992
Rejestracja: środa, 3 marca 2010, 23:22
Skąd jesteś: Warszawa
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento I
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2005
Kolor: Niebieski
Twoje poprzednie Sorento: 2.5 CRDI (140KM) 2003EX M/T Złoty
Has thanked: 2 times
Been thanked: 48 times
Kontaktowanie:

Re: Wyjazd na Słowację - wyposażenie, przepisy

#2 Postautor: Admin » środa, 6 stycznia 2016, 17:22

Dzięki Pikkolo :happy2:
W sierpniu zamierzamy pojechać ze Scorpionem53 gdzieś na Bałkany i dobrze byłoby mieć taką listę dla wszystkich mijanych państw po drodze.
Kia Sorento EX 2.5 CRDI 2003r. złoty, manual Obrazek
Kia Sorento EX 2.5 CRDI 2005r. niebieski, automat tiptronic Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
pikkolo
coś umiem
coś umiem
Posty: 641
Rejestracja: środa, 3 marca 2010, 23:28
Skąd jesteś: Krakoofek
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: A/T
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2004
Kolor: szary/szary
Przebieg (km.): 266666
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times
Kontaktowanie:

Re: Wyjazd na Słowację - wyposażenie, przepisy

#3 Postautor: pikkolo » środa, 6 stycznia 2016, 20:38

się zrobi :)

warto jeszcze wiedzieć, że jeżeli dane wyposażenie nie jest wymagane w kraju rejestracji pojazdu to jeżeli kraj jest "europejski" to nie wymagają tego wyposażenia.
oczywiście zależy to też od policjantów i wyposażenia. Np. o ile o bezpieczniki nie będą się upominać, to w niektórych krajach się będą upominać o kamizelki dla każdej osoby podróżującej w samochodzie.

Z komentarzy znalezionych w necie:
"...Lista obowiązkowego wyposażenia auta przemierzającego Słowację niejednego kierowcę przyprawi o ból głowy. Wybierając się na urlop np. w słowackie Tatry, musimy pamiętać o zabraniu zapasowych bezpieczników, żarówek oraz koła, podnośnika, kluczy do kół, linki holowniczej, kamizelki odblaskowej, trójkąta ostrzegawczego i apteczki. Zawartość tej ostatniej ma jednak niewiele wspólnego z tym, co możemy kupić na stacjach benzynowych. Lepiej z dokładną listą od razu udać się do apteki. Będziemy bowiem potrzebować nie tylko zwykłych plastrów, opatrunków, folii izotermicznej czy gumowych rękawiczek. Specyfikacja określa także liczbę agrafek, dokładne wymiary plastrów opatrunkowych, opaski elastycznej czy foliowej chusty. Niestety, tej szczegółowej listy nie można zlekceważyć - bo słowacka policja w jej egzekwowaniu jest bezwzględna...."


i jeszcze z netu:
Obowiązkowym wyposażeniem w Polsce są tylko trójkąt i gaśnica. Jednak jadąc już do sąsiedniej Słowacji, kierowca musi zabrać ze sobą m.in. zapasowe bezpieczniki i żarówki, linkę holowniczą oraz apteczkę. W Niemczech z kolei należy mieć apteczkę i trójkąt. Biorąc po uwagę różne wymogi, jadąc przez kilka państw należałoby zabrać znaczną liczbę elementów. Na szczęście nie jest to konieczne.

"Za granicą auto zarejestrowane w Polsce ma spełniać wymogi obowiązujące w naszym kraju, czyli musi być wyposażone w trójkąt i gaśnicę. Apteczka w Polsce nie jest obowiązkowa, więc np. policjant w Niemczech nie może ukarać za jej brak" - mówi mł. insp. Marek Konkolewski, z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Wynika to z międzynarodowych przepisów, a dokładnie z Konwencji Wiedeńskiej o Ruchu Drogowym z 1968 r. Tak jest w teorii, a jak sytuacja wygląda w praktyce?

Po wstąpieniu Polski do strefy Schengen wielu rodaków na początku 2008 r. odwiedzało przygraniczne miejscowości po zachodniej stronie granicy. Polacy zatrzymani do kontroli płacili po 50 euro za brak odpowiednio wyposażonej apteczki. Z kolei Niemcy dostawali od polskich policjantów mandaty za brak gaśnicy. Dopiero spotkanie szefów drogówki z przygranicznych regionów spowodowało, że mundurowi "przypomnieli" sobie o obowiązywaniu Konwencji Wiedeńskiej. Mimo tego bezprawne kontrole wciąż się zdarzają. Co zrobić w takim przypadku? Najlepiej skontaktować się z polskim konsulatem w danym kraju. Jego numer można znaleźć np. w wiadomości SMS, którą otrzymuje się po przekroczeniu granicy.
pikkolo
--------------------------
2004 / 2,4D / 140KM
srebrny

Awatar użytkownika
tommy
wiem wszystko
wiem wszystko
Posty: 1615
Wiek: 55
Rejestracja: środa, 10 marca 2010, 10:15
Skąd jesteś: Węgorzewo
Silnik: nie mam
Skrzynia: nie mam
Napęd: nie mam
Rok: nie mam
Inny Samochód: Jeep Cherokee KL
Twoje poprzednie Sorento: Sorento I, 2,5 CRDi, Tiptronic.
Has thanked: 20 times
Been thanked: 15 times
Kontaktowanie:

Re: Wyjazd na Słowację - wyposażenie, przepisy

#4 Postautor: tommy » środa, 6 stycznia 2016, 21:20

Sytuacja wygląda tak, że mając auto wyposażone zgodnie z polskimi przepisami i nie przekraczając dozwolonych prędkości, jadąc przez Słowację nie ma się czego obawiać. Jeżdżę prze Słowację co roku od 2005 i nigdy nikt się mnie nie czepiał. Co więcej, to samo tyczy się też Węgier i państw bałkańskich.

Giza

Re: Wyjazd na Słowację - wyposażenie, przepisy

#5 Postautor: Giza » środa, 6 stycznia 2016, 21:35

Ja miałem kontrolę w Czechach, 2-3 lata temu. Parę kilometrów za granicą stał patrol i łapał losowo auta na polskich tablicach. Czesi czepili się jakiegoś wyposażenia - nie pamiętam jakiego i zaordynowali "pokutu". Na nic zdały się moje tłumaczenia o Konwencji Wiedeńskiej, gdyż panowie nagle przestali rozumieć po polsku, a o angielskim nigdy nie słyszeli. Moja małżonka zadzwoniła do konsulatu. Pracownik poprosił o przekazanie tel. policjantowi. Po chwili rozmowy, policjant z fochem na twarzy, kazał nam jechać w......uj.

Awatar użytkownika
anhar
To ja
To ja
Posty: 291
Rejestracja: poniedziałek, 30 czerwca 2014, 20:59
Skąd jesteś: Piwniczna
Silnik: 2.5 CRDi (170KM)
Skrzynia: M/T
Napęd: 4 WD
Rok: 2009
Kolor: czarny
Przebieg (km.): 136000
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times
Kontaktowanie:

Re: Wyjazd na Słowację - wyposażenie, przepisy

#6 Postautor: anhar » środa, 6 stycznia 2016, 21:49

Mieszkam przy granicy i do tej pory nie miałem kłopotów z Policją na Słowacji, ale myślę że to dlatego że traktują nas jako ruch lokalny i liczą na ulgowe traktowanie Słowaków w Polsce. Mój kolega ze Starachowic który jeździ co roku w Wysokie Tatry na narty ma całkiem spory zasób opowieści o kłopotach ze Słowacką Policją.

Tak szczerze to nikt z tubylców w Piwnicznej nie posiada wymaganego na Słowacji wyposażenia a wszyscy tam jeżdżą.
Życie to nie tylko kolorowa maskarada. (E.Stachura; Teatry dwa).


Wróć do „CARAVANING, CAMPING”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości