Jaką przyczepę można ciągnąć z kategorią B - przepisy

przyczepy, łodzie, przepisy i doświadczenia

Moderator: Moderator

Wiadomość
Autor
Hessus
ASSISTANCE
ASSISTANCE
Posty: 2447
Wiek: 46
Rejestracja: piątek, 17 lutego 2012, 09:03
Skąd jesteś: Czę100chowa
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: M/T
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2005
Kolor: srebrny/grafitowy
Przebieg (km.): 219000
Inny Samochód: SHILTON
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times
Kontaktowanie:

Jaką przyczepę można ciągnąć z kategorią B - przepisy

#1 Postautor: Hessus » środa, 23 grudnia 2015, 11:28

Po ostatniej zmianie przepisów mówiących, kto, czym i jaką przyczepę może ciągnąć, komplikacje sięgnęły zenitu. Dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym nie pokrywają się z prawnymi ograniczeniami

Dobra wiadomość: mając prawo jazdy kategorii B, można prowadzić auto o dopuszczalnej masie całkowitej 3500 kg wraz z przyczepką o dmc do 750 kg – razem 4250 kg. W praktyce oznacza to, że do furgona (takie auta często mają dmc równe 3500 kg) możemy jeszcze podłączyć lekką przyczepkę i jechać. Sprawa się komplikuje, jeśli przyczepa waży więcej niż 750 kg. Wówczas, mając prawo jazdy kat. B, możemy ją ciągnąć, o ile dmc zespołu pojazdów (auta oraz przyczepy) nie przekroczą 3500 kg.

Po 19 stycznia 2013 roku pojawiła się dodatkowa możliwość, aby w łatwy sposób zwiększyć swoje uprawnienia do holowania przyczep: wprowadzono uprawnienie B96. Pozwala ono kierować zespołem pojazdów o masie do 4250 kg bez względu na masę przyczepy, z zastrzeżeniem, że auto holujące musi mieć odpowiednio wyższą masę w stosunku do masy przyczepy (o 33 proc. większą). O ile jednak w wielu krajach, by zdobyć takie uprawnienie, wystarczy przejść krótki kurs, w Polsce trzeba zdać egzamin. Jest to taki sam egzamin jak na kategorię B+E, jednak, żeby do niego podejść, nie trzeba kończyć kursu – wystarczy założyć profil kierowcy w wydziale komunikacji.

Prawo jazdy kat. B+E daje większe uprawnienia: możemy kierować autem o dmc do 3500 kg i ciągnąć przyczepę do 3500 kg. W praktyce w większości przypadków wystarczy nam uprawnienie B96, a do holowania średniej wielkości przyczepy kempingowej autem osobowym często (zależy to m.in. od masy auta) wystarczy prawo jazdy kat. B. Ważne: samochód musi być cięższy niż przyczepa z hamulcem najazdowym. By dowiedzieć się, jaka jest maksymalna masa (dmc) przyczepy, jaką możemy holować naszym autem, jego dmc dzielimy przez 1,33, np. auto o dmc 2150 kg może holować przyczepę o dmc do 1616 kg. Ograniczenie to obowiązuje, nawet jeśli producent auta dopuszcza cięższą przyczepę i jest to uwzględnione w dowodzie rejestracyjnym.

Jaką przyczepę uciągnie samochód?
Wydawałoby się, że to proste: by sprawdzić, jaką przyczepę możemy ciągnąć naszym samochodem, zaglądamy do dowodu rejestracyjnego auta i wszystko staje się jasne.

W rubryce Q1 podana jest maksymalna masa przyczepy hamowanej, a w polu Q2 – dopuszczalna masa przyczepy niehamowanej. Niestety, to byłoby za proste! Otóż hamulec najazdowy przyczepy nie spełnia, według polskich przepisów, definicji hamulca, który musi być uruchamiany z pozycji kierowcy.

A tymczasem przyczepy, jakie możemy holować autem osobowym bądź furgonem, wyposażane są tylko w hamulec najazdowy! W tym przypadku stosowne rozporządzenie mówi, że stosunek masy (dmc) pojazdu do masy (dmc) przyczepy musi być jak 1,33:1. A zatem: bierzemy dopuszczalną masę całkowitą pojazdu (w naszym przypadku 2150 kg z pozycji F1 w dowodzie rejestracyjnym), dzielimy ją przez 1,33 i otrzymujemy wynik, w naszym przypadku: 1616 kg.

To maksymalna masa przyczepy z hamulcem najazdowym, jaką możemy ciągnąć tym autem, choć dowód rejestracyjny podaje 2150 kg. Jeśli dmc przyczepy wynosi do 1350 kg (dmc zestawu wyniesie wówczas 3500 kg), wystarczy nam kategoria B, jeśli więcej – potrzebne będzie uprawnienie B96.

źródło: http://www.auto-swiat.pl/prawo/jaka-przyczepe-mozna-ciagnac-z-kategoria-b/6dr6le
KIA SORENTO SHILTON N°532
2.5 CRDi (140KM) + USEL
Lift 2 - przód +42mm, tył +40mm

Ściśle przestrzegam diety: wino, śpiew i kobiety...

Awatar użytkownika
vokal
ASSISTANCE
ASSISTANCE
Posty: 6169
Rejestracja: poniedziałek, 22 marca 2010, 11:55
Skąd jesteś: WA/NOE
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento I
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: M/T
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2003
Kolor: IndigoBlue/AlpinGrey
Inny Samochód: Jazz 1.4 LS '06
Has thanked: 13 times
Been thanked: 49 times
Kontaktowanie:

Re: Jaką przyczepę można ciągnąć z kategorią B - przepisy

#2 Postautor: vokal » środa, 23 grudnia 2015, 16:43

Czyli jest tak, jak było, tylko podano nowy sposób liczenia maksymalnej dmc przyczepy.
Nie może być normalnie, tylko trzeba mieć kalkulator w głowie :idn:

Choć może to i bardziej logiczne, bo Sorento z kategorią B można było dotychczas ciągnąć przyczepę o dmc 900, a Passatem dmc przyczepy było 1,5 tony. Brak logiki.
Obrazek
Obrazek
"Ludzie są gotowi uwierzyć we wszystko, tylko nie w prawdę."

Awatar użytkownika
darwoz7
moje konto
moje konto
Posty: 191
Wiek: 50
Rejestracja: środa, 18 lipca 2012, 21:31
Skąd jesteś: Lublin
Silnik: 3.8 i V6 (260KM)
Rok: nie dotyczy
Inny Samochód: nie sorento ;(
Kontaktowanie:

Re: Jaką przyczepę można ciągnąć z kategorią B - przepisy

#3 Postautor: darwoz7 » czwartek, 24 grudnia 2015, 07:03

Pamiętajcie gdy DMC zestawu przekracza 3,5 t musimy opłacać Viatoll. Niestety coś o tym wiem.

Awatar użytkownika
magister
dobry jak...
dobry jak...
Posty: 826
Wiek: 42
Rejestracja: piątek, 14 września 2012, 18:12
Skąd jesteś: Chełmno
Silnik: 3.5 V6 (195KM)LPG
Skrzynia: A/T
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2003
Kolor: zieloniczny
Przebieg (km.): 120000
Inny Samochód: Syrena 105, R20, VW
Kontaktowanie:

Re: Jaką przyczepę można ciągnąć z kategorią B - przepisy

#4 Postautor: magister » piątek, 25 grudnia 2015, 00:37

darwoz7 pisze:Pamiętajcie gdy DMC zestawu przekracza 3,5 t musimy opłacać Viatoll. Niestety coś o tym wiem.


A właśnie, jak to jest z tymi opłatami ? Na jakich drogach trzeba mieć viatoll?

Awatar użytkownika
staszek
dobry jak...
dobry jak...
Posty: 966
Rejestracja: środa, 26 lutego 2014, 15:28
Skąd jesteś: Łódź
Silnik: 2.5 CRDi (170KM)
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2007
Kolor: EB
Inny Samochód: Mercedes W124 230TE
Been thanked: 5 times
Kontaktowanie:

Re: Jaką przyczepę można ciągnąć z kategorią B - przepisy

#5 Postautor: staszek » piątek, 25 grudnia 2015, 01:18

Zgadza się, te przepisy są kompletnie pozbawione sensu. Mam przyczepę kempingową, którą normalnie mogłem ciągnąć mniejszym autem. Teraz kijanką przekraczam 3,5T o 40 kg i co?. Brak uprawnień, a dodatkowo viatoll. Kompletna głupota, bo przecież większe auto to większe bezpieczeństo przy holowaniu przyczepy.
magister pisze:A właśnie, jak to jest z tymi opłatami ? Na jakich drogach trzeba mieć viatoll?

Trzeba mieć tylko kiedy przejeżdzasz bramki. Inaczej nie musisz, ale jak przejedziesz, to na dzień dzisiejszy chyba -1500PLN.
W tym roku jechaliśmy nad morze, ustawiłem w automapie pojazd ciężarowy i omijanie płatnych dróg. Doskonale sobie poradziła. Nie zaliczyłem bramek. :)
A tak poza tym ostatnio wyszła jakaś afera:
KLIK

I jeszcze dwa artykuły:
KLIK

KLIK

Awatar użytkownika
hunter
ASSISTANCE
ASSISTANCE
Posty: 3752
Rejestracja: piątek, 27 maja 2011, 00:37
Skąd jesteś: Toruń
Silnik: zbłądziłem - mam inny pojazd
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: nie dotyczy
Kolor: DARK GREY
Inny Samochód: SPORTAGE QL 2,0 CRDI
Twoje poprzednie Sorento: Była czarna 3,3V6 248 KM, lift na daystar + sprężyny by Stella , Była SII 2,2CRDI 197KM AT AWD.
Has thanked: 21 times
Been thanked: 123 times
Kontaktowanie:

Re: Jaką przyczepę można ciągnąć z kategorią B - przepisy

#6 Postautor: hunter » piątek, 25 grudnia 2015, 09:08

magister pisze:
darwoz7 pisze:Pamiętajcie gdy DMC zestawu przekracza 3,5 t musimy opłacać Viatoll. Niestety coś o tym wiem.


A właśnie, jak to jest z tymi opłatami ? Na jakich drogach trzeba mieć viatoll?

Tutaj masz wszystko:https://www.viatoll.pl/pl/pojazdy-ciezarowe/mapa/siec-drog-systemu-viatoll
"JO" - JESTEM Z TORUNIA

Awatar użytkownika
staszek
dobry jak...
dobry jak...
Posty: 966
Rejestracja: środa, 26 lutego 2014, 15:28
Skąd jesteś: Łódź
Silnik: 2.5 CRDi (170KM)
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2007
Kolor: EB
Inny Samochód: Mercedes W124 230TE
Been thanked: 5 times
Kontaktowanie:

Re: Jaką przyczepę można ciągnąć z kategorią B - przepisy

#7 Postautor: staszek » wtorek, 16 lutego 2016, 21:33

Jako, że w piątek jadę przez pół Polski z przyczepą postanowiłem wybrać się jutro po urządzenie viatoll.
W Łodzi jest tylko jedno miejsce, gdzie takie coś mogę uzyskać. Trzeba swoje odstać w korkach, później podpisać umowę i takie tam pierdoły. Ciekawe tylko do jakiej klasy emisji spalin zaliczą moje autko. Jest to istotne, bo od tego zależy stawka za kilometr. Na stronie viatoll.pl (którą uważam za dość nędzną) zamieszczono następujące informacje:

Jak określić klasę emisji pojazdu?

Klasa emisji pojazdu jest określona w dowodzie rejestracyjnym pojazdu:

bezpośrednio, jako klasa emisji Euro pojazdu (np. "Euro 1", "Euro 4") lub
pośrednio poprzez wskazanie ustawodawstwa/dyrektywy UE, zawierające zasady oraz limity zanieczyszczeń dla danej klasy emisji Euro – wymienione w rozwijanej liście poniżej (np. "93/59/EWG")

Klasa emisji Euro może być także określona w certyfikacie CEMT/ECMT - "ECMT Certyfikat Zgodności z Wymogami Technicznymi i Bezpieczeństwa dla Pojazdu Silnikowego", (np. "EURO III bezpieczny").

W przypadku pojazdów lekkich z przyczepami o łącznej dopuszczalnej masie całkowitej zestawu powyżej 3,5 tony klasę emisji spalin najlepiej ustalić na stacji diagnostycznej lub bezpośrednio w autoryzowanym salonie sprzedaży.



Ostatni akapit dotyczy naszych aut. Nie mamy informacji w dowodzie, ani w karcie pojazdu (to coś do niczego się jeszcze nigdy nie przydało). Przez telefon pani mówiąca z mocnym akcentem wschodnim poinformowała mnie, że mogę przedstawić certyfikat lub ustalą to według rocznika pojazdu. Ciekawe to. Ktoś z Was miał doświadczenia z tą instytucją?
Tak czy inaczej jutro tam jadę. Wieczorkiem napiszę jak poszło. Najwyżej trzeba będzie omijać bramki. :)

Awatar użytkownika
krzysiek ardie
ma VIN w małym palcu
ma VIN w małym palcu
Posty: 7225
Wiek: 58
Rejestracja: sobota, 19 czerwca 2010, 10:39
Skąd jesteś: Opole
Silnik: 2.5 CRDi (170KM)
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2007
Kolor: srebrny
Przebieg (km.): 159000
Inny Samochód: Daewoo Matiz
Has thanked: 474 times
Been thanked: 331 times
Kontaktowanie:

Re: Jaką przyczepę można ciągnąć z kategorią B - przepisy

#8 Postautor: krzysiek ardie » wtorek, 16 lutego 2016, 21:49

Jak sprawdzą po VIN to wyjdzie Ci EURO 4 :hmm:
uczestnik SDA :) Obrazek
"Kup Inne Auto" cyt. Sztaba

Awatar użytkownika
staszek
dobry jak...
dobry jak...
Posty: 966
Rejestracja: środa, 26 lutego 2014, 15:28
Skąd jesteś: Łódź
Silnik: 2.5 CRDi (170KM)
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2007
Kolor: EB
Inny Samochód: Mercedes W124 230TE
Been thanked: 5 times
Kontaktowanie:

Re: Jaką przyczepę można ciągnąć z kategorią B - przepisy

#9 Postautor: staszek » środa, 17 lutego 2016, 17:57

Jestem już po zakupie urządzenia viatoll. Poniżej krótki reportaż z wydarzenia:
W Łodzi jest tylko jeden punkt gdzie można tego dokonać - mała stacja orlen na wylocie z miasta. Treba odstać swoje w korkach, a później w kolejce do kasy (z informacji pani dowiedziałem się, że czasem ludzie w kolejce stoją nawet godzinę). :happy2:

Podpisanie dziewięcio stronicowej umowy jak i ewentualne późniejsze doładowywanie konta odbywa się w kasie stacji benzynowej i trwa około 15 minut. Pani w oczekiwaniu na potwierdzenia w systemie podaje hot-dogi (nie są gratis).
Można doładowywać przez jakąś aplikację, ale ludzie na nią narzekają, a doładowanie idzie 10 dni (według info w kasie).

Klasa emisji spalin nie jest ustalana na podstawie numeru vin, a rocznika samochodu. Nie wiem jakie są przedziały rocznikowe, ale 2007 kwalifikuje się do euro IV.

Za urządzenie płaci się kaucję w wysokości 120 zł + obowiązkowe pierwsze doładowanie też 120 zł. Nie można mniej, nie można więcej. Je potrzebowałem mieć 180 zł, więc musiałem dokupić po rejestracji drugie doładowanie. W kolejnych nie ma już kwoty maksymalnej, ale minimum to dalej 120 zł.
Tak więc stałem się legalnym użytkownikiem dróg krajowych za 360 zł.

Pudełeczko viabox przykleja się na przedniej szybie. W komplecie są rzepy oraz ściereczka do przetarcia przed przyklejeniem firmy 3M.
Jak już pojadę i wrócę to raczej oddam to urządzenie z powrotem. Zwracana jest kaucja i niewykorzystane środki. No chyba, że przyda się wyjazd wakacyjny z kempingiem. Bateria wewnętrzna podobno wytrzymuje 5 lat.

I jeszcze taka ciekawostka:
Zostałem poinstruowany, że kiedy jadę z przyczepą ustawiam urządzenie tak, żeby wyświetliła się cyfra 2. Kiedy jadę ustawiam na wyświetlaczu X. Pani powiedziała jednak, że jak ustawię X to też bramki pobiorą opłatę z konta, więc da mi taką folijkę do zapakowania urządzenia, żeby bramki go nie widziały. :)
Nie muszę pisać jak mnie rozbawiła magiczna torebka foliowa? Dzwoniłem już w tej sprawie do BOK i pan mnie uspokoił. Sprawdził jak skalibrowany jest mój viabox i oznajmił, że po ustawieniu na X nie będzie pobierało opłat. No i teraz komu ufać? Najbezpieczniej torebce foliowej... :)

Awatar użytkownika
staszek
dobry jak...
dobry jak...
Posty: 966
Rejestracja: środa, 26 lutego 2014, 15:28
Skąd jesteś: Łódź
Silnik: 2.5 CRDi (170KM)
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2007
Kolor: EB
Inny Samochód: Mercedes W124 230TE
Been thanked: 5 times
Kontaktowanie:

Re: Jaką przyczepę można ciągnąć z kategorią B - przepisy

#10 Postautor: staszek » środa, 17 lutego 2016, 18:33

Załączam zdjęcia urządzenia:
Załączniki
viabox.jpg
Viabox
viabox.jpg (43.2 KiB) Przejrzano 4124 razy
folia.jpg
Viabox w magicznej folijce
folia.jpg (37.46 KiB) Przejrzano 4124 razy

Awatar użytkownika
staszek
dobry jak...
dobry jak...
Posty: 966
Rejestracja: środa, 26 lutego 2014, 15:28
Skąd jesteś: Łódź
Silnik: 2.5 CRDi (170KM)
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2007
Kolor: EB
Inny Samochód: Mercedes W124 230TE
Been thanked: 5 times
Kontaktowanie:

Re: Jaką przyczepę można ciągnąć z kategorią B - przepisy

#11 Postautor: staszek » czwartek, 3 marca 2016, 18:44

Sprawy Viatollowej ciąg dalszy, czyli jak się pozbyć urządzenia. :hmm:

Dzisiaj postanowiłem oddać mój viabox i odzyskać pieniądze w niego zainwestowane. Ponieważ ominąłem część płatnych dróg, zostało mi 200 zł środków z doładowania + kaucja 120 zł za urządzenie.
Udałem się więc znów na wylot z miasta, na wyżej wymienioną stację benzynową. Po odczekaniu w kolejce, kiedy pani zobaczyła co trzymam w rękach wydała nieukrywany jęk (chyba nie lubią tam viatollowiczów). :) Wzięła dowód osobisty, urządzenie, wpisała dane do komputera i po trzech minutach dała mi do podpisania kartkę oraz wypłaciła 120 zł kaucji... a gdzie środki z doładowania? Otóż, aby odzyskać te środki musiałem wypełnić inny formularz (prośbę o zamknięcie umowy), odstać znów w kolejce i teraz czekam dwa tygodnie, aż kasa przyjdzie na konto. Mógłbym odebrać gotówkę, ale już nie w Łodzi, tylko w Strykowie (może jakaś kwatera główna). Postanowiłem cierpliwie poczekać.

Tyle to zabiegów trzeba wykonać, aby przejechać z przyczepą z Łodzi do Wałbrzycha.


Wróć do „CARAVANING, CAMPING”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości