Przegląd techniczny auta służbowego

Dla ludzi, którzy mają coś do powiedzenia.

Moderator: Moderator

Regulamin forum
Piszemy o tym co nas interesuje , szanujemy poglądy innych forumowiczów. Całkowicie bez polityki.
Wiadomość
Autor
rudi_pl
dobry jak...
dobry jak...
Posty: 815
Wiek: 43
Rejestracja: środa, 14 września 2016, 13:40
Skąd jesteś: Hrubieszów
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: M/T
Napęd: 4 WD
Rok: 2004
Kolor: Hmmm
Inny Samochód: Star 266
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times
Kontaktowanie:

Przegląd techniczny auta służbowego

#1 Postautor: rudi_pl » środa, 2 sierpnia 2023, 22:10

Mam zapytanie, na które odpowiedzi nie udało mi się wygooglać (choć może nie szukałem zbyt starannie) Otóż synio podłapał wakacyjną robotę - kierowca w piekarni. Pierwszego dnia samodzielnej jazdy miał kontrolę drogową, pominąwszy powód zatrzymania, stwierdzono: łyse opony, praktycznie brak klocków/tarcz hamulcowych. W dalszą drogę auto odjechało ma lawecie. Dodatkowo auto nie miało ważnego przeglądu technicznego. Aby na szybko nie podjąć jakieś błędnej decyzji poleciłem młodemu aby nie przyjmował mandatu/mandatów za rzeczy inne niż przyczyna kontroli. Miałem pobudkę przed 04:00 i odebrałem "pracownika miesiąca" ...
Praktyka w firmie jest taka iż zjawiasz się we firmie o 2-3 rano tam dowiadujesz się czym i dokąd jedziesz. W pojazdach nie ma żadnych kwitów. OC można sobie łatwo sprawdzić na stronie ufg, a co z przeglądem? Znalazłem stronę - ale tam trzeba znać m.in datę pierwszej rejestracji ...
"Zdania są jak dupa - podzielone"
Harry Callahan - Brudny Harry

Awatar użytkownika
Marek
ASSISTANCE
ASSISTANCE
Posty: 11396
Rejestracja: sobota, 19 października 2013, 11:04
Skąd jesteś: Warszawa-Rakowiec
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento I
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2005
Kolor: czarny
Przebieg (km.): 268000
Has thanked: 256 times
Been thanked: 353 times
Kontaktowanie:

Re: Przegląd techniczny auta służbowego

#2 Postautor: Marek » czwartek, 3 sierpnia 2023, 00:26

Kierowca odpowiada za stan techniczny pojazdu którym się porusza. Nie przyjęcie mandatu wiąże się z tym że sprawa trafi do sądu, a tam może być gorzej. Przeglądu inaczej nie sprawdzisz. Chyba że wiesz gdzie był dokonany.

rudi_pl
dobry jak...
dobry jak...
Posty: 815
Wiek: 43
Rejestracja: środa, 14 września 2016, 13:40
Skąd jesteś: Hrubieszów
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: M/T
Napęd: 4 WD
Rok: 2004
Kolor: Hmmm
Inny Samochód: Star 266
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times
Kontaktowanie:

Re: Przegląd techniczny auta służbowego

#3 Postautor: rudi_pl » czwartek, 3 sierpnia 2023, 03:06

Ja kilkukrotnie byłem w sądzie z powodu nie przyjęcia mandatu, dla mnie kończyło się to korzystnie. Przesłuchanie na policji, i sprawa sądowa to raptem kilkanaście minut.
Przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 30km/h plus jazda niesprawnym pojazdem+ pojazdem niedopuszczonym do ruchu to już spora suma,

Ale wracając do sprawdzenia przeglądu technicznego - to trochę lipa dla kierowców "skoczków"
"Zdania są jak dupa - podzielone"
Harry Callahan - Brudny Harry

Awatar użytkownika
Saimon_2005
teraz jestem
teraz jestem
Posty: 461
Wiek: 51
Rejestracja: sobota, 15 sierpnia 2020, 10:23
Skąd jesteś: Warszawa - Ursynów
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento I
Silnik: 3.3 V6 (248)LPG
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2007
Kolor: Taki no...EB
Przebieg (km.): 284000
Inny Samochód: SAAB 900 NG
Has thanked: 25 times
Been thanked: 29 times
Kontaktowanie:

Re: Przegląd techniczny auta służbowego

#4 Postautor: Saimon_2005 » czwartek, 3 sierpnia 2023, 04:21

Witaj.
Z mojej praktyki korzystania z aut służbowych przez lata, to za przegląd i ważność polisy OC odpowiadał właściciel auta i to on dbał o to, żeby kierowca miał przy sobie ważne dokumenty.
Dzisiaj dokumentów nie wozimy ze sobą, a za stan techniczny przed rozpoczęciem pracy odpowiada kierowca (łyse opony i brak klocków - widać). Są to zapewne auta typu "pool", czyli kto pierwszy ten jedzie i zwłaszcza przy tego typu autach należy być wyczulonym na ich stan.
Za brak przeglądu lub nieważną polisę, mandatu bym nie przyjął, ponieważ jest to odpowiedzialność właściciela a nie kierowcy.
Inna sprawą są zapisy w polityce samochodowej danego podmiotu, z którą zapewne zapoznał się syn.
Pozdrawiam, M@rcin
*******************
Nie dyskutuj z debilem!
Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.

Obrazek

diodalodz
Jestem
Jestem
Posty: 1046
Rejestracja: środa, 1 listopada 2017, 18:35
Skąd jesteś: Łódź
Silnik: 3.3 V6 (248KM)
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2007
Kolor: srebrny
Przebieg (km.): 155000
Inny Samochód: Opirus
Has thanked: 13 times
Been thanked: 54 times
Kontaktowanie:

Re: Przegląd techniczny auta służbowego

#5 Postautor: diodalodz » czwartek, 3 sierpnia 2023, 10:49

za widoczny stan mogą wystawić mandat z tego co wiem
Za przegląd tylko właściciel może dostać, ale musi jechać tym autem.

Awatar użytkownika
Marek
ASSISTANCE
ASSISTANCE
Posty: 11396
Rejestracja: sobota, 19 października 2013, 11:04
Skąd jesteś: Warszawa-Rakowiec
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento I
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2005
Kolor: czarny
Przebieg (km.): 268000
Has thanked: 256 times
Been thanked: 353 times
Kontaktowanie:

Re: Przegląd techniczny auta służbowego

#6 Postautor: Marek » czwartek, 3 sierpnia 2023, 10:57

Nie dawał bym jako przykład innych spraw sądowych, można się później zdziwić. Zwróćcie uwagę że przepisy się ostatnio zmieniły. Właściciel pojazdu jeżeli zostanie wezwany, to w terminie 30 dni powinien dostarczyć dokumenty ubezpieczenia pojazdu ( nie mylić z przeglądem) jeżeli tego nie zrobi lub nie odniesie się w żaden sposób do pisma zostanie ukarany grzywą. Kierowca porusząjący się pojazdem bez ubezpieczenia zostanie ukarany mandatem.

rudi_pl
dobry jak...
dobry jak...
Posty: 815
Wiek: 43
Rejestracja: środa, 14 września 2016, 13:40
Skąd jesteś: Hrubieszów
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: M/T
Napęd: 4 WD
Rok: 2004
Kolor: Hmmm
Inny Samochód: Star 266
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times
Kontaktowanie:

Re: Przegląd techniczny auta służbowego

#7 Postautor: rudi_pl » sobota, 5 sierpnia 2023, 15:38

Tu masz rację Marku, jako przykład nie można dawać takiego rozwiązania. Moja znajoma po spowodowaniu stłuczki (najechała na tył poprzedzającego pojazdu) i propozycji mandatu 500PLN, idąc za moim przykładem nie przyjęła mandatu. Sąd odebrał jej kwity i skierował na badania. Różnica polega na tym iż moja postawa w sądzie była typu "ogon pod siebie", mea kulpa, biłem się w pierś iż faktycznie doszło do tych zdarzeń, tylko kwota/wysokość kary mi nie odpowiada i potulnie proszę o uwzględnienie mojej prośby o niższy wymiar kary. Sąd na to przystawał.

Młodemu policjant nie wypisał żadnego mandatu - komplet przewinień jest na wniosku o ukaranie do sądu. Był już na policji, faktycznie za brak przeglądu nie będzie mandatu, będzie za jazdę niesprawnym autem i przekroczenie prędkości.
"Zdania są jak dupa - podzielone"
Harry Callahan - Brudny Harry


Wróć do „HYDE-PARK”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 65 gości