demontaż tylnego zderzaka

Miejsce dyskusji na temat nadwozia. Tylko sprawy techniczne z pominięciem tuningu. Problemy, porady

Moderator: Moderator

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
italiano
To ja
To ja
Posty: 326
Rejestracja: środa, 1 czerwca 2011, 20:14
Skąd jesteś: Lublin
Silnik: 3.5 i V6 (195KM)
Skrzynia: M/T
Napęd: RWD
Rok: 2006
Kolor: czarny
Has thanked: 3 times
Been thanked: 19 times
Kontaktowanie:

demontaż tylnego zderzaka

#1 Postautor: italiano » sobota, 20 października 2012, 08:24

Witam :teth:
Z uwagi na piękna dziś pogodę w Lublinie i zakupiony w czwartek hak holowniczy postanowiłem go dziś zamontować. Nie ogladałem jeszcze jak wygląda sprawa w praktyce "pod tylnym zderzakiem", ale w instrukcji montażu wyczytalem że trzeba odkręcić tylny zderzak( odkręcić również jakąs tam belkę) :roftl: . Nie wiem czy cała operacja montażu haka jest bardzo skomplikowana , ale chcialbym ją przeprowadzić sam :angry2: . Mam dw pytania
1. gdzie i jak odkręca się tylny zderzak ( gdzie są śruby czy też jakieś zatrzaski)
2. gdzie podłączyć wiązkę z gniazda ( tzn gdzie jest jakaś kostka z tyłu bo kabel ma ok 50 cm)
z góry dziękuję za pomoc . chciałbym zacząć majsterkowanieokoło 11.00 :bye:

-- sobota, 20 października 2012, 07:55 --

Obczaiłem już wstępnie ten zderzak. Wygląda na to, że należy odkręcić 4 śruby przy nadkolach, śruby na górze zderzaka (widoczne po otwarciu tylnej klapy) i kilka śrub od spodu zderzaka. :happy1: . Rzeczywiście w zderzaku jest belka, przykręcana 4 śrubami i zderzak wydaje mi sie powinien wyjść z prowadnic. :happy1: Jeżeli to tylko takie przeszkody powinno póść łatwo. Nie wiem tylko jeszcze gdzie podłączyć gniazdo :hmm:

Awatar użytkownika
marcel
To ja
To ja
Posty: 294
Wiek: 42
Rejestracja: niedziela, 24 kwietnia 2011, 18:11
Skąd jesteś: Łódz/Aleksandrów.Ł
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: M/T
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2002
Kolor: srebrny metalik
Przebieg (km.): 173000
Been thanked: 1 time
Kontaktowanie:

Re: demontaż tylnego zderzaka

#2 Postautor: marcel » sobota, 20 października 2012, 14:27

Nie ma raczej żadnej kostki,po prostu musisz się wciąć w przewody idące do tylnych lamp.

Awatar użytkownika
Murzyn1313
expert
Posty: 5427
Wiek: 42
Rejestracja: środa, 10 marca 2010, 01:33
Skąd jesteś: Afryka :)
Silnik: 3.8 i V6 (260KM)
Skrzynia: M/T
Napęd: nie dotyczy
Rok: nie dotyczy
Przebieg (km.): 120000
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
Kontaktowanie:

Re: demontaż tylnego zderzaka

#3 Postautor: Murzyn1313 » sobota, 20 października 2012, 19:55

zderzak demontujesz wykręcając wszystkie plastikowe kołki z nadkola,spodu zderzaka i góry ,oraz 4 śruby m10 schowane wewnątrz słupków D, w środku auta. po tej operacji-nakładka schodzi sama.
co do podłączenia- musisz podpiąć się pod wiązki lamp. polecam kostki wewnątrz auta. do nich musisz dostać się demontując podłogę i boczki w bagażniku.
ja mam hak w wersji usa, i nie musiałem nic demontować gdy go zakładałem- przykręca się go na 4xM19 do ramy i tyle. wiązkę robiłem sam.wszystko działa jak należy. mam gdzieś rozpiskę kolorów przewodów, i gdzie który wpiąć . 2h i powinien być hak skończony
Obrazek

Awatar użytkownika
italiano
To ja
To ja
Posty: 326
Rejestracja: środa, 1 czerwca 2011, 20:14
Skąd jesteś: Lublin
Silnik: 3.5 i V6 (195KM)
Skrzynia: M/T
Napęd: RWD
Rok: 2006
Kolor: czarny
Has thanked: 3 times
Been thanked: 19 times
Kontaktowanie:

Re: demontaż tylnego zderzaka

#4 Postautor: italiano » środa, 31 października 2012, 14:07

NIestety odpuściłem, odkręciłem wszystkie plastikowe kołki, odkręciłem wszystkie widoczne śruby , niestety zderzak siedzi jak zaklęty. trzyma go coś jeszcze na wysokości lamp, wydaje mi sie ze trzeba odkręcić nadkola by dostać sie do trzymajacych tam śrub. sam już nie wiem. Być moze chodzi o te 4 śruby m10 ale wykręcalem je po odkręceniu lamp. trzyma coś zderzak na wysokości wlaśnie lamp. W każdym razie umówilem się juz z moim mechanikiemi on to zrobi w warsztacie. Nie chcę czegos pourywać. Słyszalem jeszcze ze nie można za bardzo podpinać sie pod kable lamp bo wariuje komputer, ale nie wiem czy dotyczy to również KIJANKI. Znajomy twierdził, że po takim podlązceniu swieci sie kontrolka spalonej żarowki, ale tak teraz myślę że u nas takiej kontrolki chyba nie ma.

Awatar użytkownika
Murzyn1313
expert
Posty: 5427
Wiek: 42
Rejestracja: środa, 10 marca 2010, 01:33
Skąd jesteś: Afryka :)
Silnik: 3.8 i V6 (260KM)
Skrzynia: M/T
Napęd: nie dotyczy
Rok: nie dotyczy
Przebieg (km.): 120000
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
Kontaktowanie:

Re: demontaż tylnego zderzaka

#5 Postautor: Murzyn1313 » środa, 31 października 2012, 15:37

nie świeci sie żadna kontrolka. sorento nie jest na listwie Can
na wysokości lamp, są dwa kręty. w nadkolu jest taka wcinka-wsadzasz tam śrubokręt i odkręcasz,
Obrazek

Awatar użytkownika
italiano
To ja
To ja
Posty: 326
Rejestracja: środa, 1 czerwca 2011, 20:14
Skąd jesteś: Lublin
Silnik: 3.5 i V6 (195KM)
Skrzynia: M/T
Napęd: RWD
Rok: 2006
Kolor: czarny
Has thanked: 3 times
Been thanked: 19 times
Kontaktowanie:

Re: demontaż tylnego zderzaka

#6 Postautor: italiano » środa, 31 października 2012, 16:53

a więc może tędy droga i chodzi o te śruby odkręcane przez nadkola. ile ich jest? dzieki spróbuję :)

Awatar użytkownika
Murzyn1313
expert
Posty: 5427
Wiek: 42
Rejestracja: środa, 10 marca 2010, 01:33
Skąd jesteś: Afryka :)
Silnik: 3.8 i V6 (260KM)
Skrzynia: M/T
Napęd: nie dotyczy
Rok: nie dotyczy
Przebieg (km.): 120000
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
Kontaktowanie:

Re: demontaż tylnego zderzaka

#7 Postautor: Murzyn1313 » środa, 31 października 2012, 17:29

chyba sa tylko po jednej szt na strone.nie pamietam. z przodu sa po dwie.
Obrazek

Peter
dobry jak...
dobry jak...
Posty: 929
Rejestracja: sobota, 27 lutego 2016, 22:31
Skąd jesteś: ...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 25 times

Re: demontaż tylnego zderzaka

#8 Postautor: Peter » czwartek, 12 maja 2016, 22:05

Dziś demontowałem tylny zderzak więc opiszę nieco obszerniej jak się do tego zabrać. Zacząłem od lewego nadkola, bez ściągania koła, krótkim śrubokrętem gwiazdkowym odkręciłem dwa wkręty i dwa kołki plastikowe, do których dobrze użyć długiego, płaskiego śrubokręta, aby wyciągnąć klin kołka. W prawym nadkolu jest mała różnica, są 3 wkręty, dodatkowy kryje się w górnej części rantu nadkola. Następnie od spodu idą 4 śrubki na klucz nasadowy nr 13, tu może iść ciężko, wszystko niezle zapieczone i dotknięte zębem czasu. Po odkręceniu w około zabrałem się za środek, w bagażniku, w miejscu na lewarek jest klapka, która jest zamknięta plastikowym kołkiem, po wyjęciu go i otwarciu klapki wewnątrz ukazały się w dolnej części dwie nakrętki na klucz nasadowy nr 10, które oczywiście trzeba odkręcić. Po drugiej stronie bagażnika jest druga klapka, również zabezpieczona kołkiem i sytuacja analogicznie taka sama jak po drugiej stronie. Gdy to już mamy zrobione, trzeba zabrać się za demontaż tylnych lam, pod nimi, po każdej ze stron są ukryte po dwa kołki plastikowe. Odkręcenie lampy jest banalne, dwa wkręty na śrubokręt krzyżowy, natomiast z demontażem lampy trzeba uważać, aby nie uszkodzić zaczepów. Po odkręceniu wkrętów trzeba rozruszać ją delikatnie na boki i wysunąć w stroną zewnętrzną pojazdu, nie ciągnąć do siebie, bo narobimy sobie kłopotu. Jak już to sobie zrobimy, można całkowicie odpiąć kostki od lampy i odłożyć ją na bok, lub po wyjęciu kołków chwycić na górnym mocowaniu. Kolejną czynnością jest odkręcenie po jednym wkręcie po każdej stronie, który znajduje się pod dolnym wkrętem od lampy, a następnie ściągnąć uszczelkę klapy tylnej w dolnej jej części, by mieć dostęp do 5 kolejnych, ale już ostatnich plastikowych kołków. Po usunięciu wszelkich mocowań trzeba energicznie pociągnąć zderzak do tyłu i na prowadzeniu wyjedzie, jeżeli ktoś ma hak, to środek zderzaka trzeba unieść. Praca nie jest zbyt skomplikowana, na rozebranie poświęciłem ok. 1 godziny, nie spieszyłem się, robiłem to pierwszy raz i nic nie chciałem zepsuć, złożenie wszystkiego to już połowa tego czasu i co istotne, można zrobić to samemu.

Peter
dobry jak...
dobry jak...
Posty: 929
Rejestracja: sobota, 27 lutego 2016, 22:31
Skąd jesteś: ...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 25 times

Re: demontaż tylnego zderzaka

#9 Postautor: Peter » czwartek, 12 maja 2016, 22:32

Mówisz i masz :lol: Będę na pewno jeszcze raz demontował tylny zderzak, tylko muszę wpierw znalezć boczne mocowania. Teraz już wiem co i jak, to bez problemu postrzelam foty.

Awatar użytkownika
staszek
dobry jak...
dobry jak...
Posty: 966
Rejestracja: środa, 26 lutego 2014, 15:28
Skąd jesteś: Łódź
Silnik: 2.5 CRDi (170KM)
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2007
Kolor: EB
Inny Samochód: Mercedes W124 230TE
Been thanked: 5 times
Kontaktowanie:

Re: demontaż tylnego zderzaka

#10 Postautor: staszek » czwartek, 12 maja 2016, 22:52

italiano pisze:a więc może tędy droga i chodzi o te śruby odkręcane przez nadkola. ile ich jest? dzieki spróbuję :)

Nie poddawaj się. :happy2:
TUTAJ masz dokładną fotorelację z montażu haka i demontażu zderzaka. Gerwazy opisał to doskonale. Wrzucił też sporo fotek.
Sam montaż jest dość prosty, ale przygotuj się na przegwintowanie otworów w ramie. Nie są niczym zabezpieczone i śrub, które dostałeś z hakiem w komplecie bez poprawienia gwintu nie wkręcisz.
Wszystko jest opisane w wątku pod powyższym linkiem.

Awatar użytkownika
hunter
ASSISTANCE
ASSISTANCE
Posty: 3752
Rejestracja: piątek, 27 maja 2011, 00:37
Skąd jesteś: Toruń
Silnik: zbłądziłem - mam inny pojazd
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: nie dotyczy
Kolor: DARK GREY
Inny Samochód: SPORTAGE QL 2,0 CRDI
Twoje poprzednie Sorento: Była czarna 3,3V6 248 KM, lift na daystar + sprężyny by Stella , Była SII 2,2CRDI 197KM AT AWD.
Has thanked: 21 times
Been thanked: 123 times
Kontaktowanie:

Re: demontaż tylnego zderzaka

#11 Postautor: hunter » czwartek, 12 maja 2016, 23:33

Staszek wypowiedz Italiano jest z 2012 :palm: :palm: :jaw: :lol: :lol: roku, on już ma dawno założony zderzak :rules:

Złota Obrazek dla Ciebie :roftl:
Ostatnio zmieniony czwartek, 12 maja 2016, 23:35 przez hunter, łącznie zmieniany 1 raz.
"JO" - JESTEM Z TORUNIA

Peter
dobry jak...
dobry jak...
Posty: 929
Rejestracja: sobota, 27 lutego 2016, 22:31
Skąd jesteś: ...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 25 times

Re: demontaż tylnego zderzaka

#12 Postautor: Peter » czwartek, 12 maja 2016, 23:35

Staszku, myślisz że italiano przez blisko 4 lata nadal boryka się z problemem :hmm: Abstrahując od tego, szkoda że ten link trafił tu z takim opóznieniem, ale super że już jest :happy2:

Awatar użytkownika
staszek
dobry jak...
dobry jak...
Posty: 966
Rejestracja: środa, 26 lutego 2014, 15:28
Skąd jesteś: Łódź
Silnik: 2.5 CRDi (170KM)
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2007
Kolor: EB
Inny Samochód: Mercedes W124 230TE
Been thanked: 5 times
Kontaktowanie:

Re: demontaż tylnego zderzaka

#13 Postautor: staszek » piątek, 13 maja 2016, 11:33

hunter pisze:Staszek wypowiedz Italiano jest z 2012 :palm: :palm: :jaw: :lol: :lol: roku, on już ma dawno założony zderzak :rules:


:lol: Wybaczcie, późno było i nie zauważyłem daty w postach wyżej. Zbychu odgrzebał temat, a że pamiętałem fotorelację Gerwazego to podesłałem.
Swoją drogą może dzięki mojemu wykopowi wątek trafił wreszcie do właściwego działu.

Dzięki za złotą łopatę, zawsze to jakieś wyróżnienie. :)

Awatar użytkownika
italiano
To ja
To ja
Posty: 326
Rejestracja: środa, 1 czerwca 2011, 20:14
Skąd jesteś: Lublin
Silnik: 3.5 i V6 (195KM)
Skrzynia: M/T
Napęd: RWD
Rok: 2006
Kolor: czarny
Has thanked: 3 times
Been thanked: 19 times
Kontaktowanie:

Re: demontaż tylnego zderzaka

#14 Postautor: italiano » sobota, 14 maja 2016, 18:18

Potwierdzam , od dłuższego już czasu (ok. 4 lata) jeżdżę z hakiem i podpiętym zderzakiem :) .Ale dziękuję za pomoc.

Awatar użytkownika
staszek
dobry jak...
dobry jak...
Posty: 966
Rejestracja: środa, 26 lutego 2014, 15:28
Skąd jesteś: Łódź
Silnik: 2.5 CRDi (170KM)
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2007
Kolor: EB
Inny Samochód: Mercedes W124 230TE
Been thanked: 5 times
Kontaktowanie:

Re: demontaż tylnego zderzaka

#15 Postautor: staszek » sobota, 14 maja 2016, 23:41

Cieszę się, że pomogłem. :lol: Italiano, gdybyś miał jeszcze jakiś problem to wal do mnie jak w dym. Pospieszę z pomocą i już za cztery latka dostaniesz odpowiedź. :)
:beer:

Proszę nie cytować postów, pod którymi bezpośrednio odpowiadasz


Wróć do „Nadwozie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości