Sterowanie radiem z kierownicy

Wszystko, co związane z układem elektrycznym

Moderator: Moderator

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
wollys
moja ranga
moja ranga
Posty: 111
Rejestracja: piątek, 2 kwietnia 2010, 13:04
Skąd jesteś: slask
Silnik: 3.8 i V6 (260KM)
Skrzynia: nie mam
Napęd: nie dotyczy
Rok: nie dotyczy
Kolor: hmm
Inny Samochód: Szukam :)
Kontaktowanie:

Sterowanie radiem z kierownicy

#1 Postautor: wollys » wtorek, 20 lipca 2010, 10:53

Witam
Zakupiłem, zamontowałem do kierownicy sterowanie radiem.
Zostało mi podłączenie właściwe sterowania do radia samochodowego.
No i tu się robią schody - jak to zrobić - wiem, że Betina przerabiała ten temat a w zasadzie jej mąż i udało się.
Może ktoś ma jakieś info odnośnie tego tematu - bo widzę, że Betina chyba zarobiona albo się urlopuje, bo jej ani widu ani słychu.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Murzyn1313
expert
Posty: 5427
Wiek: 42
Rejestracja: środa, 10 marca 2010, 01:33
Skąd jesteś: Afryka :)
Silnik: 3.8 i V6 (260KM)
Skrzynia: M/T
Napęd: nie dotyczy
Rok: nie dotyczy
Przebieg (km.): 120000
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
Kontaktowanie:

Re: Sterowanie radiem z kierownicy

#2 Postautor: Murzyn1313 » wtorek, 20 lipca 2010, 11:16

Potrzebny ci bedzie specjalny adapter do twojej marki radia.podlacza sie go w kostke radia i do samego radia. Wtedy masz sterowanie z kierownicy.
Aha-o ile kojaze to nie dziala z radiami no name czytaj chinolami
Obrazek

Awatar użytkownika
wollys
moja ranga
moja ranga
Posty: 111
Rejestracja: piątek, 2 kwietnia 2010, 13:04
Skąd jesteś: slask
Silnik: 3.8 i V6 (260KM)
Skrzynia: nie mam
Napęd: nie dotyczy
Rok: nie dotyczy
Kolor: hmm
Inny Samochód: Szukam :)
Kontaktowanie:

Re: Sterowanie radiem z kierownicy

#3 Postautor: wollys » wtorek, 20 lipca 2010, 13:15

kenwood

MixhaL
coś umiem
coś umiem
Posty: 736
Wiek: 43
Rejestracja: piątek, 5 marca 2010, 15:41
Skąd jesteś: Lubelskie
Silnik: 3.5 V6 (195KM)LPG
Skrzynia: A/T
Napęd: RWD
Rok: 2003
Kolor: Czarny/Szampański
Przebieg (km.): 152000
Kontaktowanie:

Re: Sterowanie radiem z kierownicy

#4 Postautor: MixhaL » wtorek, 20 lipca 2010, 15:01

http://www.piloty.pl/
Na pewno produkują sterowniki itp. a inni kupują i sprzedają np. na allegro ale czy przeprogramowywują tego nie wiem
Kia SORENTO EX plus pakiet TOW i LUXURY
Wersja USA
Fuel Economy- 14.5l LPG

maska

Re: Sterowanie radiem z kierownicy

#5 Postautor: maska » wtorek, 20 lipca 2010, 15:06

Czy kenwood nie ma przypadkiem odpowiedniego wejścia do sterowania na tylnej ściance? Jak ma to wystarczy dobrać odpowiednie przejście i podłączyć do sterownika :) którego wyjście jest doprowadzone do komory radia :)
Na stronie podanej przez Mixhall jest możliwość zadania pytania :) wystarczy wpisać odpowiednie dane :)

kwintolp21
wiem wszystko
wiem wszystko
Posty: 1712
Rejestracja: niedziela, 21 marca 2010, 12:04
Skąd jesteś: Europa
Rok: nie dotyczy
Been thanked: 1 time
Kontaktowanie:

Re: Sterowanie radiem z kierownicy

#6 Postautor: kwintolp21 » wtorek, 20 lipca 2010, 16:43

Wollys
Na stronce http://www.piloty.pl/ zamawiasz sterownik do Kia Sorento, podając model swojego radia, kosztuje coś około 150zł może troszkę taniej wygląd to tak:
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Wpinasz się między kostki ISO, mini jack do swojego radia a dwa kabelki które pozostały łączysz jak na załączonym wideo :02



Mam nadzieję, że pomogłem i wyczerpałem temat Enjoy :dance1

Awatar użytkownika
Murzyn1313
expert
Posty: 5427
Wiek: 42
Rejestracja: środa, 10 marca 2010, 01:33
Skąd jesteś: Afryka :)
Silnik: 3.8 i V6 (260KM)
Skrzynia: M/T
Napęd: nie dotyczy
Rok: nie dotyczy
Przebieg (km.): 120000
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
Kontaktowanie:

Re: Sterowanie radiem z kierownicy

#7 Postautor: Murzyn1313 » wtorek, 20 lipca 2010, 17:05

Obrazek

Awatar użytkownika
łysyKielce
coś umiem
coś umiem
Posty: 704
Wiek: 60
Rejestracja: sobota, 7 sierpnia 2010, 08:11
Skąd jesteś: Kielce
Inny Samochód: Micubisi
Twoje poprzednie Sorento: 2006 (po lifcie), 2.5 CRDI automat. Jakie było? Najwspanialsze......
Has thanked: 7 times
Kontaktowanie:

Re: Sterowanie radiem z kierownicy

#8 Postautor: łysyKielce » czwartek, 13 stycznia 2011, 17:54

Odgrzewam nieco temat. Otóż nabyłem ja sobie (drogą kupna) moduł do sterowania raiem z kierownicy (senk ju Murzyn za sznurek) z mocnym postanowieniem jego instalacji. Poinstruowany wirtualnie przez Forum ruszyłem ze śrubokrętem do auta, szukam zaślepek, coby je odślepić i przystąpić do wstępnego demontażu a tu ... :29 zaślepek ni ma! Wracam do domu i kompa, patrzę od góry, od dołu, koncentruję się, zapamiętuję położenie i pędem na zad do czołga. A zaślepek jak nie było, tak nie ma :28 . Przynajmniej w zapamiętanych miejscach. Czyżby poliftowa kierownica była inna? Niby są inne dziury, ale to nie to samo co w instrukcji, a ja jako mało doświadczony majsterkowicz (eufemizm!!!) szkód mógłbym narobić, więc odpuściłem. Pocieszałem się tylko, że może jak sam tego nie będę rozbierał to po złożeniu dalej będzie mogło służyć za stery...
Dziś nawiedziłem w tej sprawie ASO: pytam grzecznie, czy by cóś takiego można zainstalować, że wiem o adapterze (a co, już sobie błysnąć nie mozna?), czy konieczne są jeszcze jakieś inne cośtam ten tego? A pan wielce się zafrasował i ze współczuciem w głosie obwieścił mi, że jak w oryginale nie było sterowania to trzeba wymienić kierownicę, założyć nową taśmę do klaksonu/poduszki/sterowania radiem, założyć wiązkę nową do radia i w oooogóle dużo roboty. No i że całość to lekko ze trzy tysie mnie wyniesie :20 więc..... wziąłem głęboki oddech i dałem tymczasem luz. Na szczęście popsułem radio i nie wiem czy nie będę kupował nowego (naprawa wg. serwisu Clariona to gdzieś między 500 a 1000 złociszów :11 ) i wtedy do sprawy powrócę. A będę mądrzejszy, bo na zlocie mam plan popytać praktyków :D

Awatar użytkownika
Murzyn1313
expert
Posty: 5427
Wiek: 42
Rejestracja: środa, 10 marca 2010, 01:33
Skąd jesteś: Afryka :)
Silnik: 3.8 i V6 (260KM)
Skrzynia: M/T
Napęd: nie dotyczy
Rok: nie dotyczy
Przebieg (km.): 120000
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
Kontaktowanie:

Re: Sterowanie radiem z kierownicy

#9 Postautor: Murzyn1313 » czwartek, 13 stycznia 2011, 18:13

wow. poszli ostro. szkoda że nie kazali ci całej deski wymieniać.
taśma jest uniwersalna- wiem, bo u siebie zamontowałem tempomat, sterowanie radiem i wszystko pod starą taśmę- i działa. więc niech pan w aso nie wymyśla - bo najbardziej drażni niekompetencja tuszowana przez wymyślanie.
podobnie wiązka do radia- u mnie jest standardowa, i po podłączeniu klawiszy mam na kostce przy radiu sygnał z klawiszy. nie mam jedynie adaptera- bo zamierzam zmienić radio, i wtedy może kupię dedykowany. więc na obecną chwilę sterowania nie ma, choć jest :D
Obrazek

kwintolp21
wiem wszystko
wiem wszystko
Posty: 1712
Rejestracja: niedziela, 21 marca 2010, 12:04
Skąd jesteś: Europa
Rok: nie dotyczy
Been thanked: 1 time
Kontaktowanie:

Re: Sterowanie radiem z kierownicy

#10 Postautor: kwintolp21 » czwartek, 13 stycznia 2011, 18:15

Kolega z forum sprzedaje fajny zestaw (Pioneer) dostosowany do :tank1 może to dobra opcja dla Ciebie i cena przystępna...
Przemyśl to (Ogłoszenia sprzedam)

Awatar użytkownika
alkrak
wiem wszystko
wiem wszystko
Posty: 2014
Rejestracja: poniedziałek, 16 sierpnia 2010, 17:51
Skąd jesteś: Kraków
Silnik: 2.4 GDI (185KM) Sorento3
Skrzynia: M/T
Napęd: AWD
Rok: 2014
Kolor: Sand Track
Przebieg (km.): 31000
Twoje poprzednie Sorento: KIA Sorento FL, 2,5 CRDI (170 KM), rok 2007.
Been thanked: 2 times
Kontaktowanie:

Re: Sterowanie radiem z kierownicy

#11 Postautor: alkrak » niedziela, 23 stycznia 2011, 13:54

Murzyn_1313_Maximus pisze:wow. poszli ostro. szkoda że nie kazali ci całej deski wymieniać.
taśma jest uniwersalna- wiem, bo u siebie zamontowałem tempomat, sterowanie radiem i wszystko pod starą taśmę- i działa. więc niech pan w aso nie wymyśla - bo najbardziej drażni niekompetencja tuszowana przez wymyślanie.
podobnie wiązka do radia- u mnie jest standardowa, i po podłączeniu klawiszy mam na kostce przy radiu sygnał z klawiszy. nie mam jedynie adaptera- bo zamierzam zmienić radio, i wtedy może kupię dedykowany. więc na obecną chwilę sterowania nie ma, choć jest :D


Dzisiaj wymieniłem kierownicę na nową, wyposażoną w klawisze sterowania radiem. Sprawdziłem przy okazji taśmę.
U mnie jest ona 8-mio ścieżkowa. Na 12-to pinowej kostce M18-1, podłączona jest do pinów : 1,2,3,4,7,8,9,10.
1 - klakson
2 - radio
3 - wolny
4 - radio
7 - tempomat
8 - tempomat
9 - tempomat
10 - wolny
Piny 5,6,11,12 puste, nie wyposażone w złączki
Nie musiałem niczego przerabiać, wystarczyło podłączyć i działa z tym, że moje fabryczne radio przystosowane jest
do sterowania z kierownicy, co jakiś czas temu sprawdziłem.
Potwierdzam, że mechanik (elektryk) nie miał racji.
Próbowałem oszukać czas - naprawiałem zegary!! :idn:
Nie udało się - niestety. :bye2:

Awatar użytkownika
łysyKielce
coś umiem
coś umiem
Posty: 704
Wiek: 60
Rejestracja: sobota, 7 sierpnia 2010, 08:11
Skąd jesteś: Kielce
Inny Samochód: Micubisi
Twoje poprzednie Sorento: 2006 (po lifcie), 2.5 CRDI automat. Jakie było? Najwspanialsze......
Has thanked: 7 times
Kontaktowanie:

Re: Sterowanie radiem z kierownicy

#12 Postautor: łysyKielce » środa, 26 stycznia 2011, 05:12

ASO nie miało racji, skąd my to znamy :) . Pan mechanik, albo elektryk, to by pewnie mógł coś powiedzieć, ale że rozmowa jest z serwisantem-biuralistą (krawacik, lakierki, kawka, herbatka) to może i pełna kulturka, ale już wiedza chyba nie bardzo :( .
Alkrak, z fotek Twojej przygody na zimowym zawojowym zakręcie wywnioskowałem, że mam podobnego czołga. To i pewnie kierownicę mamy podobną. Możesz mi wskazać parę tricków, aby dobrać się do wnętrza kierownicy bez używania młotka i przecinaka, bez urywania jakichś zaczepów i bez wybuchania poduszki :29 ? Jak pisałem, forumowo-wrsztatowa instrukcja dotyczy kierownicy przedliftowej, a ja boję się grzebać w ciemno :15

Awatar użytkownika
alkrak
wiem wszystko
wiem wszystko
Posty: 2014
Rejestracja: poniedziałek, 16 sierpnia 2010, 17:51
Skąd jesteś: Kraków
Silnik: 2.4 GDI (185KM) Sorento3
Skrzynia: M/T
Napęd: AWD
Rok: 2014
Kolor: Sand Track
Przebieg (km.): 31000
Twoje poprzednie Sorento: KIA Sorento FL, 2,5 CRDI (170 KM), rok 2007.
Been thanked: 2 times
Kontaktowanie:

Re: Sterowanie radiem z kierownicy

#13 Postautor: alkrak » środa, 26 stycznia 2011, 09:41

łysyKielce pisze:Alkrak, z fotek Twojej przygody na zimowym zawojowym zakręcie wywnioskowałem, że mam podobnego czołga. To i pewnie kierownicę mamy podobną. Możesz mi wskazać parę tricków, aby dobrać się do wnętrza kierownicy bez używania młotka i przecinaka, bez urywania jakichś zaczepów i bez wybuchania poduszki :29 ? Jak pisałem, forumowo-wrsztatowa instrukcja dotyczy kierownicy przedliftowej, a ja boję się grzebać w ciemno :15


Przy demontażu kierownicy korzystałem z instrukcji kolegi Murzyna:
viewtopic.php?f=39&t=2009&p=11076&hilit=demonta%C5%BC+kierownicy#p11076
Jedyna różnica polega na tym, że kierownica po lifcie nie ma zaślepek na śruby, lecz owalne wcięcia bez zaślepek.
Przy rozłączaniu poduszki należy postępować delikatnie. Nie wykonałem zdjęć z powodu awarii aparatu fotograficznego (naprawiłem go, własnoręcznie, dopiero następnego dnia).
Po "odbezpieczeniu" zabezpieczenia, wtyk poduszki odłącza się działając na niego niewielką siłą w kierunku pionowym od płaszczyzny dna obudowy poduszki.

A oto kilka zdjęć zdemontowanej kierownicy, wykonanych naprawionym aparatem:

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us


Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Próbowałem oszukać czas - naprawiałem zegary!! :idn:
Nie udało się - niestety. :bye2:

prtro
możesz mi ufać
możesz mi ufać
Posty: 1227
Rejestracja: środa, 10 marca 2010, 12:27

Re: Sterowanie radiem z kierownicy

#14 Postautor: prtro » środa, 26 stycznia 2011, 11:49

Alkrak dodam jeszcze tylko że bezwzględnie na wyłączonym zapłonie ,a najlepiej wyciągnąć kluczyki ze stacyjki.

Awatar użytkownika
alkrak
wiem wszystko
wiem wszystko
Posty: 2014
Rejestracja: poniedziałek, 16 sierpnia 2010, 17:51
Skąd jesteś: Kraków
Silnik: 2.4 GDI (185KM) Sorento3
Skrzynia: M/T
Napęd: AWD
Rok: 2014
Kolor: Sand Track
Przebieg (km.): 31000
Twoje poprzednie Sorento: KIA Sorento FL, 2,5 CRDI (170 KM), rok 2007.
Been thanked: 2 times
Kontaktowanie:

Re: Sterowanie radiem z kierownicy

#15 Postautor: alkrak » środa, 26 stycznia 2011, 12:00

tomek338 pisze:Alkrak dodam jeszcze tylko że bezwzględnie na wyłączonym zapłonie ,a najlepiej wyciągnąć kluczyki ze stacyjki.


Nie tylko. Bezwarunkowo z odłączonym akumulatorem. Nie pisałem tego, bo jest to wyraźnie opisane w instrukcji Murzyna, do której link zamieściłem w swoim poście. Mój poprzedni post dotyczył rozwiania wątpliwości kolegi ŁysyKielce.
Próbowałem oszukać czas - naprawiałem zegary!! :idn:
Nie udało się - niestety. :bye2:


Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości