opony na zime

Hamulce, amortyzatory, sprężyny, koła, drążki itp.

Moderator: Moderator

Wiadomość
Autor
vivaldi
awansowałem na
awansowałem na
Posty: 71
Wiek: 55
Rejestracja: piątek, 17 lutego 2012, 08:41
Skąd jesteś: Łańcut
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento I
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: M/T
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2005
Kolor: niebieski
Przebieg (km.): 261000
Has thanked: 3 times
Kontaktowanie:

Re: opony na zime

#16 Postautor: vivaldi » sobota, 16 sierpnia 2014, 01:17

Na zimę jak nazwa wskazuje najlepsze sa opony zimowe, oczywiście pod warunkiem, że mają odpowiednią głębokość bieżnika. Po prostu lepiej i bezpieczniej się na nich jeździ niż na wielosezonowych.
Mam na lato Bridgestne 694 AT, są bardzo OK, ale na zimę to mam zimowe Vredestein.
Oczywiście da się jeździć w zimie nawet na letnich, wszystko kwestia rozsądku i zachowania zasad bezpieczeństwa, przecież 15-20 lat temu wszyscy jeździli na oponach raczej bez oznaczenia sezonu, oczywiście wolniej i w mniejszym natężeniu ruchu. Ale w dzisiejszych realiach najlepiej mieć opony sezonowe i to z odpowiednio wysokim bieżnikeim.

Awatar użytkownika
Wojtas_vic
wiem wszystko
wiem wszystko
Posty: 3757
Wiek: 52
Rejestracja: wtorek, 18 maja 2010, 06:22
Skąd jesteś: Koszalin
Silnik: 3.3 V6 (248)LPG
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2008
Kolor: Czarna Perła
Przebieg (km.): 225000
Twoje poprzednie Sorento: 2,5 CRDI 2005 A/T
Kontaktowanie:

Re: opony na zime

#17 Postautor: Wojtas_vic » sobota, 16 sierpnia 2014, 06:37

Opony wielosezonowe A/T mają grubszy klocek, niż ogromna większość zimówek, ja przetestowałem Jokohama Geolandar A/T zimą i weryfikacja była pozytywna. Na zlocie w Jarocinie śmigaliśmy po lodzie pokrytym śniegiem i dały radę, a co poniektórzy koledzy na zimówkach mieli drobne problemy z jazdą. W drugim Sorento mam Bridgestone Dueler i nie mam zamiaru ich zmieniać na zimę.
Obrazek

Awatar użytkownika
Przemek1979
moja ranga
moja ranga
Posty: 82
Wiek: 45
Rejestracja: poniedziałek, 23 czerwca 2014, 18:25
Skąd jesteś: Sulechów
Silnik: zbłądziłem - mam inny pojazd
Skrzynia: M/T
Napęd: 4 WD
Rok: 2001
Kolor: Zielony
Przebieg (km.): 314569
Inny Samochód: C 5
Kontaktowanie:

Re: opony na zime

#18 Postautor: Przemek1979 » piątek, 28 listopada 2014, 00:27

hunter pisze:
Dlaczego polecasz opony o innej szerokości niż sa zalecane przez KIA :hmm: Powinny być 245


245/70 R16
235/65 R17

Podaje rozmiary opon dla Kia Sorento. Pisałem już o oponach, niestety nigdy opona wielosezonowa nie zastąpi w 100% opony Zimowej czy letniej, technologia się rozwija i wszystko zależy od portfela. W Niemczech dla przykładu opony wielosezonowe są już najchętniej kupowanymi i to też w terenach górskich. Panowie to tu kilka propozycji dla bardzo dobrych opon wielosezonowych:

Opona Goodyear Vector 4Seasons 235/65 R17 108 V.
Jej indeks prędkości - V - oznacza, że maksymalna prędkość, z jaką możesz jechać na tej oponie wynosi 240 km/h, a indeks nośności - 108 - że maksymalne obciążenie, jakie może wytrzymać wynosi 1000 kg.
Pirelli Scorpion Verde All Season 235/65 R17 108 V

Vredestein Quatrac 3 SUV 245/70 R16 107 H Jej indeks prędkości - H - oznacza, że maksymalna prędkość, z jaką możesz jechać na tej oponie wynosi 210 km/h, a indeks nośności - 107 - że maksymalne obciążenie, jakie może wytrzymać wynosi 975 kg
Pirelli Scorpion ATR 245/70 R16 107 H

Według mojej opinii najlepsze opony zimowe do SUV 4x4:
Bridgestone BLIZZAK LM80 235/65 R17
Michelin LATITUDE ALPIN HP 235/65 R17
Continental 4X4 WINTERCONTACT 235/65/ R17

Continental CONTICROSSCONTACT VIKING 245/70/ R16
Bridgestone BLIZZAK LM25 4X4 245/70/ R16
Nokian WR G2 SUV 245/70/ R16

kubaeso
moje konto
moje konto
Posty: 164
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2012, 03:23
Skąd jesteś: Świebodzin
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: M/T
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2005
Kolor: zielony
Przebieg (km.): 224000
Kontaktowanie:

Re: opony na zime

#19 Postautor: kubaeso » piątek, 28 listopada 2014, 01:38

Moje dwa grosze wtrące;)
Yokohama Geolandar AT/S opona petarda zawsze i wszedzie ale nie zimą.Próbowałem terrano, w sorento , pajero sport a ojciec w hilluxie i kolega troszke bardziej cywilizowanym autem subaru forester.Jeden wniosek zimą tylko i wyłącznie zimówki.Jak ktoś w koło komina lata,nie robi tras nie ma górek w swojej okolicy to można przeżyć na AT.
Miałem kiedyś Pirelli Scorpion całoroczne i nie mogłem z garażu wyjechać po nieubitym śniegu z napędem na 4 łapki.Kosztowały swoje a jak ktoś wcześniej napisał nadawały sie na cały sezon oprócz zimy;)
http://www.oponeo.pl/dane-opony/yokoham ... t#76796330 polecam z czystym sumieniem

Mam opony na zbyciu całoroczne bfgoodrich T/A long terrrain z indeksem M/S.Szczegóły na PM bo nie ten wątek;)

Awatar użytkownika
anhar
To ja
To ja
Posty: 291
Rejestracja: poniedziałek, 30 czerwca 2014, 20:59
Skąd jesteś: Piwniczna
Silnik: 2.5 CRDi (170KM)
Skrzynia: M/T
Napęd: 4 WD
Rok: 2009
Kolor: czarny
Przebieg (km.): 136000
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times
Kontaktowanie:

Re: opony na zime

#20 Postautor: anhar » poniedziałek, 1 grudnia 2014, 16:33

Mam opony A/T I firmy Grabber z oznaczeń wynika że są wielosezonowe, tyle że na mokrym bruku nie mogę podjechać pod krawężnik bo Sorcia zrywa przyczepność - chyba komentarz jest zbędny.

Dodatkowo dla osób które pierwszy raz kupiły samochód z tylnym napędem o momencie obrotowym 400 nm, takie auto zachowuje sę "trochę" inaczej niż przednionapędówka klasy Golfa, szczególnie gdy przyczepność jest wątpliwa, więc może na początek na zimę zimówki a jak nabierzecie wprawy i respektu to chlaj dusza:)
Życie to nie tylko kolorowa maskarada. (E.Stachura; Teatry dwa).

Awatar użytkownika
ntgale
możesz mi ufać
możesz mi ufać
Posty: 1329
Rejestracja: sobota, 30 listopada 2013, 18:54
Skąd jesteś: ___
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2004
Been thanked: 1 time

Re: opony na zime

#21 Postautor: ntgale » poniedziałek, 1 grudnia 2014, 16:42

Tylny napęd to nie problem - wiesz co masz. Ale mnie ostatnio na zmrożonym asfalcie na zakręcie najpierw wynosiło przodem! a po odjęciu gazu zaczęło wynosić tył. Byłem na lewym pasie na zakręcie w lewo, co oczywiste znosiło mnie na zewnętrzną, czyli na jadących po prawej. Było przednio. Jechałem z włączonym trybem AUTO (USEL wyłaczony) na moich AT-kach.

Zimą będzie fun...

Awatar użytkownika
Przemek1979
moja ranga
moja ranga
Posty: 82
Wiek: 45
Rejestracja: poniedziałek, 23 czerwca 2014, 18:25
Skąd jesteś: Sulechów
Silnik: zbłądziłem - mam inny pojazd
Skrzynia: M/T
Napęd: 4 WD
Rok: 2001
Kolor: Zielony
Przebieg (km.): 314569
Inny Samochód: C 5
Kontaktowanie:

Re: opony na zime

#22 Postautor: Przemek1979 » poniedziałek, 1 grudnia 2014, 21:51

Cześć, a ja dziś dowiedziałem się że na moich oponach Yokohama GEO +M/T mimo oznakowania M+S nie mogę się poruszać po drogach Niemieckich :idn: Policjant nawet powiedział że jeżeli leżał by śnieg to mogę otrzymać zakaz prowadzenia pojazdu i wtedy laweta :jaw: oczywiście poprosiłem o paragraf który tego zabrania oraz dokładne rozporządzenie na co Policjant odpowiedział że dziś to tylko usnę upomnienie (nie wiedział ) Ja też nie wiem czy istnieje taki zakaz i postanowiłem się dowiedzieć i poszukać.
Raczej dla spokoju i bezpiecznego poruszania się zakupię opony zimowe, ale będzie śmiesznie Maniek wyglądał.

Awatar użytkownika
hunter
ASSISTANCE
ASSISTANCE
Posty: 3752
Rejestracja: piątek, 27 maja 2011, 00:37
Skąd jesteś: Toruń
Silnik: zbłądziłem - mam inny pojazd
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: nie dotyczy
Kolor: DARK GREY
Inny Samochód: SPORTAGE QL 2,0 CRDI
Twoje poprzednie Sorento: Była czarna 3,3V6 248 KM, lift na daystar + sprężyny by Stella , Była SII 2,2CRDI 197KM AT AWD.
Has thanked: 21 times
Been thanked: 123 times
Kontaktowanie:

Re: opony na zime

#23 Postautor: hunter » poniedziałek, 1 grudnia 2014, 22:20

Przemek1979 pisze:Cześć, a ja dziś dowiedziałem się że na moich oponach Yokohama GEO +M/T mimo oznakowania M+S nie mogę się poruszać po drogach Niemieckich :idn: Policjant nawet powiedział że jeżeli leżał by śnieg to mogę otrzymać zakaz prowadzenia pojazdu i wtedy laweta :jaw: oczywiście poprosiłem o paragraf który tego zabrania oraz dokładne rozporządzenie na co Policjant odpowiedział że dziś to tylko usnę upomnienie (nie wiedział ) Ja też nie wiem czy istnieje taki zakaz i postanowiłem się dowiedzieć i poszukać.
Raczej dla spokoju i bezpiecznego poruszania się zakupię opony zimowe, ale będzie śmiesznie Maniek wyglądał.



A czy masz ten znaczek?
Obrazek
3 Peaks Mountain Snow Flake: opony z tym znakiem są przeznaczone do jazdy po ośnieżonych drogach i zapewniają osiągi potwierdzone w testach.*

Symbol z górskimi szczytami i płatkiem śniegu (3PMSF) umieszczony na oponach M+S (Mud & Snow, śnieg i błoto) oznacza opony opracowane do trudnych warunków śnieżnych.

* Test skuteczności hamowania w warunkach zimowych zgodnie z metodą ETRTO (European Tyre and Rim Technical Organisation).
Poniższe zdjęcie pokazuje pełne oznaczenie opon zimowych.
Obrazek

Producent Twoich opon podaje w katalogu ,że są to opony letnie.http://www.yokohama-online.pl/katalogi
"JO" - JESTEM Z TORUNIA

Awatar użytkownika
Przemek1979
moja ranga
moja ranga
Posty: 82
Wiek: 45
Rejestracja: poniedziałek, 23 czerwca 2014, 18:25
Skąd jesteś: Sulechów
Silnik: zbłądziłem - mam inny pojazd
Skrzynia: M/T
Napęd: 4 WD
Rok: 2001
Kolor: Zielony
Przebieg (km.): 314569
Inny Samochód: C 5
Kontaktowanie:

Re: opony na zime

#24 Postautor: Przemek1979 » poniedziałek, 1 grudnia 2014, 23:13

Wiesz Hunter mam tylko M+S znaczka nie ma a opony są z 2013 roku. Nie wiem z jakiej dystrybucji bo maja nawet otwory na kolce. Jutro dokładnie sprawdzę, może to wersja na Skandynawie?
Jest opcja że opony MT mają M+S ze względu na bieżnik ale to przecież nie zimówka bo kostka jest goła. Ciekawe.

Awatar użytkownika
Przemek1979
moja ranga
moja ranga
Posty: 82
Wiek: 45
Rejestracja: poniedziałek, 23 czerwca 2014, 18:25
Skąd jesteś: Sulechów
Silnik: zbłądziłem - mam inny pojazd
Skrzynia: M/T
Napęd: 4 WD
Rok: 2001
Kolor: Zielony
Przebieg (km.): 314569
Inny Samochód: C 5
Kontaktowanie:

Re: opony na zime

#25 Postautor: Przemek1979 » poniedziałek, 1 grudnia 2014, 23:43

I niestety opony MT M+S ze znaczkiem śnieżynki nie istnieją. Prawo Niemieckie nie zakazuje jazdy po drogach na takich oponach ale ubezpieczyciel w momencie szkody nie wypłaci odszkodowania.
Tak to wygląda biorę się za szukanie opon zimowych do swojego autka.

Giza

Re: opony na zime

#26 Postautor: Giza » wtorek, 2 grudnia 2014, 07:12

Z poradnika ADAC (tłumaczenie znalezione w internecie). Wg tego policjant nie miał racji a nawet zwyczajnie straszył Cię co jak zapewne wiesz nie jest niczym nowym w stosunku do Polaków w DE

Zakaz używania letnich opon na "czarnym lodzie", śniegu,
lodzie, błocie śniegowym i szronie. Jadąc w takich zimowych
warunkach na letnich oponach ryzykujesz mandat 40 euro.
(Opony zimowe mają zazwyczaj oznakowanie " M & S " i/lub
wizerunek trzech górskich szczytów i płatka śniegu. Litery M +
S od Mudd+Snow czyli Błoto+Śnieg).
Nie mając zimowych opon lepiej w zimowych warunkach
drogowych korzystać ze środków komunikacji publicznej.
Jakie opony używać zimą w Niemczech?
Opony oznakowanie "M & S" i/lub wizerunek trzech górskich
szczytów lub płatka śniegu, także opony all-weather lub all-
season (w przyszłości prawo niemieckie zdefiniuje wyraźniej
"warunki zimowe" jak i jakie typy opon będą obowiązywały).
Opony zimowe obowiązują na wszystkie koła pojazdu.
Czy jest oznaczony termin obowiązywania opon zimowych?
Nie. Takie terminu jeszcze nie określono choć jest zalecany
okres od października do Wielkanocy.
Jakie kary obowiązują za jazdę na nieprzepisowych
oponach?
Kierowca jadący w warunkach zimowych na oponach letnich
ryzykuję mandat w wysokości 40 euro. Gdy jednak z tego
powodu spowoduje utrudnienia w ruchu drogowym podlega
karze grzywny w wysokości 80 euro 1 punkt karny.
Czy są wyjątki w obowiązku posiadania opon zimowych?
Z obowiązku zwolnione sa pojazdy ciężarowe, rolnicze i
autobusy.
Jakie będą przepisy w przyszłości?
W dalszym terminie opracowywać się będzie przepisy
międzynarodowe i standardy europejskie.
Kto jest odpowiedzialny za przekroczenie?
Gdy jedziesz samochodem na letnich oponach mimo zimowych
warunków drogowych - popełniasz przekroczenie. Za to
przekroczenie karanym jest kierowca pojazdu a nie jego
właściciel.
Czy przepisy dotyczą także pojazdów jednośladowych?
Tak.
Czy turyści w pojazdach zarejestrowanych w innych krajach
podlegają także tym przepisom?
Według niemieckiego prawa ruchu drogowego (§ 2, lid 3 bis)
każdy użytkownik niemieckich dróg podlega niemieckim
przepisom.
Jakie skutki dla ubezpieczenia może mieć wypadek
spowodowany na letnich oponach?
Pojazd nie przystosowany technicznie do danych warunków
atmosferycznych w razie wypadku może być przez jego firmę
ubezpieczeniową ukarany według warunków umowy
ubezpieczeniowej.

Awatar użytkownika
hunter
ASSISTANCE
ASSISTANCE
Posty: 3752
Rejestracja: piątek, 27 maja 2011, 00:37
Skąd jesteś: Toruń
Silnik: zbłądziłem - mam inny pojazd
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: nie dotyczy
Kolor: DARK GREY
Inny Samochód: SPORTAGE QL 2,0 CRDI
Twoje poprzednie Sorento: Była czarna 3,3V6 248 KM, lift na daystar + sprężyny by Stella , Była SII 2,2CRDI 197KM AT AWD.
Has thanked: 21 times
Been thanked: 123 times
Kontaktowanie:

Re: opony na zime

#27 Postautor: hunter » wtorek, 2 grudnia 2014, 09:05

ZygJe ma rację:
Poniżej wyciąg z przepisów zamieszczony na stronie Niemieckiego Ministerstwa transportu:
Przypominamy, ze obowiązek stosowania opon zimowych nie wynika z zapisu bezpośredniego, a jedynie z pośredniego, że pojazd powinien byc dostosowany do warunków atmosferycznych tak, by gwarantować bezpieczeństwo jazdy:

Zasady stosowania obowiązku dostosowania ogumienia do warunków pogodowych:

- błoto i śliskie powierzchnie, z powodu śniegu i lodu, czarny lód lub szron, są uważane za zimowe warunki pogodowe zimą według Niemieckiej Służby
Meteorologicznej. W takich warunkach pogodowych, korzystanie z opon letnich może negatywnie wpływać na bezpieczeństwo ruchu drogowego.
Brak wskazanego konkretnego okresu stosowania opon zimowych z uwagi na bardzo różną pogodę i warunki klimatyczne na terenie całej Republiki Federalnej
Przepis precyzuje, że opony zimowe są obowiązkowe jedynie do jazdy. Nikt nie musi się obawiać żadnych konsekwencji tylko parkując swój samochód
wyposażony w opony letnie w warunkach śniegu i lodu.
- Opony na błoto (mud) i zimowe(snow) (tzw. M + S ) są traktowane jako opony zimowe. Obejmuje to również "opony całoroczne".
Opony zimowe na sprzedaż są oznaczone symbolem M + S, w niektórych przypadkach również piktogramami góry z płatka śniegu (tzw. alpine symbol).
- Samochody ciężarowe (autobusy i autokary oraz samochody ciężarowe z pojazdów kategorii M2, M3, N2 i N3) muszą posiadać opony zimowe na swoich
osiach napędowych. Tło: Opony na pozostałych osiach mają lepszą przyczepność niż opony letnie do samochodów osobowych ze względu na wyższą
zawartość kauczuku naturalnego, co powoduje, że w zasadzie nadają się do stosowania przez cały rok.
- Pojazdy rolnicze i leśne, są zwolnione z przepisów, ponieważ ich opony zapewniają odpowiednie bezpieczeństwo w ​​warunkach pogodowych w zimie ze
względu na ich specyficzny bieżnik.
Pełną informację można znaleźć na stronach niemieckiego ministerstwa transportu.

Sumując -policjant nie miał prawa potraktować to jako wykroczenie bo miałeś oznaczenie M+S. Jeżeli masz polskie tablice to po prostu trafiłeś na gościa ,który nie lubi Polaków.
"JO" - JESTEM Z TORUNIA

Giza

Re: opony na zime

#28 Postautor: Giza » wtorek, 2 grudnia 2014, 15:56

Podobny problem jest w USA gdzie też nie ma wprost przepisów o oponach zimowych (oczywiście każdy stan reguluje to inaczej) ale jeśli spowoduje się szkodę mając zły stan techniczny pojazdu (a pod to są podciągane opony dostosowane do warunków) to można pójść z torbami bo ubezpieczenie się wypnie a odszkodowania w USA są gigantyczne. Stąd w zasadzie wszystkie opony W USA są oznaczane M+S nawet jeśli ą typowo letnie - bo bez M+S klient nie kupi bo chce mieć d.... kryję.

Awatar użytkownika
Przemek1979
moja ranga
moja ranga
Posty: 82
Wiek: 45
Rejestracja: poniedziałek, 23 czerwca 2014, 18:25
Skąd jesteś: Sulechów
Silnik: zbłądziłem - mam inny pojazd
Skrzynia: M/T
Napęd: 4 WD
Rok: 2001
Kolor: Zielony
Przebieg (km.): 314569
Inny Samochód: C 5
Kontaktowanie:

Re: opony na zime

#29 Postautor: Przemek1979 » wtorek, 2 grudnia 2014, 23:20

Koledzy sprawa się wyjaśniła przypadkowo dziś kiedy to po odbiór swojego Porsche przyjechał szef DEKRA, po krótkiej rozmowie opowiedziałem mu o moim incydencie(samochód jest oczywiście na tablicach Niemieckich a ja mam 2 obywatelstwa) spotkaliśmy się po godzinie 17:00 w gronie Szef Dekry, miejscowy komendant policji drogowej, pan od służby drogowej, i właściciel dużej hurtowni oponiarskiej i moja osoba wraz z samochodem, aby wyjaśnić nie było to spotkanie na moją prośne ale ze względu na dzisiejsze zebranie radnych którymi są wszyscy Panowie poza mną, i tak po pierwsze:
- śnieżynka, 3 szczyty lub góra (nie są znakami koniecznymi jest to zależne od producenta)
- w Niemczech jedyny obecnie (w 2015 ma już się zmienić) znaczek oznajmiający o oponach umożliwiających poruszanie się po drogach publicznych jest M+S, i uwaga nawet jeżeli opona w katalogu producenta ma Lato a o M+S nie ma żadnego opisu a na oponie będzie można się swobodnie poruszać w okresie zimowym
- ubezpieczyciel nie ma prawa odstąpić od ubezpieczenia kiedy na oponach jest oznaczenie M+S
- wyjątkiem jest głębokość i data produkcji opony wg ADAC minimalna głębokość wynosi 1,6 mm i 6 lat ale bardzo często stosuje się w DE formę która obowiązuje w Austrii czyli minimum 4 mm (Pan z Dekry powiedział że ubezpieczyciel może nie wypłacić do 2.5 mm bo opona nie jest idealnie równa i dlatego ustalone zostało umownie 4 mm)
- Policjant który mnie kontrolował prawdopodobnie chciał zrobić wrażenie bo tak jak już napisaliście nie miał żadnych podstaw
Generalnie szykują się duże zmiany w DE które dotkną wszystkich kierowców, trudniej będzie o tablice 5 dniowe, bardziej rygorystycznie będą traktowani obcokrajowcy którzy nie posiadają naklejek EURO (norma spalin)
za źle ustawione światła można dostać 30 euro mandatu, mój samochód w przyszłym roku do żadnego dużego centrum miasta nie wjedzie bo wchodzi Euro 6 czyli Euro 6,5 to zielona Euro 4,3 to żółta a reszta to czerwona naklejka (normy dla ON)
i wiele innych. Dlatego muszę jeszcze w tym roku przerejestrować samochód na PL bo podatek drogowy w DE wyniesie prawie 800 Euro w 2015 roku.

kubaeso
moje konto
moje konto
Posty: 164
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2012, 03:23
Skąd jesteś: Świebodzin
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: M/T
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2005
Kolor: zielony
Przebieg (km.): 224000
Kontaktowanie:

Re: opony na zime

#30 Postautor: kubaeso » czwartek, 4 grudnia 2014, 02:18

W Auto Świecie był artykuł,że typowa zimówka ma znaczek snieżynki na tle górskich szczytów.Indeks M/S nie oznacza opony zimowej tylko nadającej się na zimę.Jeżeli ta gazeta może być jakimś odnośnikiem to tam tak było napisane;)


Wróć do „Zawieszenie, koła, układ kierowniczy, hamulcowy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości