Słabe Ogrzewanie-Termostat?

Naprawa, regulacja, usterki, porady, spostrzeżenia. Również układ chłodzenia i wydechowy

Moderator: Moderator

Wiadomość
Autor
haxxa
moje konto
moje konto
Posty: 218
Wiek: 41
Rejestracja: czwartek, 8 grudnia 2016, 11:36
Skąd jesteś: Zach-Pom
Silnik: 2.5 CRDi (170KM)
Skrzynia: M/T
Napęd: 4 WD
Rok: 2007
Kolor: Czarny-black
Przebieg (km.): 243000
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time
Kontaktowanie:

Re: Słabe Ogrzewanie-Termostat?

#46 Postautor: haxxa » piątek, 27 października 2017, 17:55

Juz jakoś idzie 2 śruby z lewej 2 z prawej pod zbiorniczkiem. Tylko że jak faktycznie uda mi się to zdemontować to nie wiem czy to wyjdzie ale fakt miałeś rację że jak będę chciał ją do góry wyjąć muszę ściągnąć wąż ale to już mały problem

Awatar użytkownika
lopunia
możesz mi ufać
możesz mi ufać
Posty: 1115
Wiek: 47
Rejestracja: środa, 10 lipca 2013, 16:15
Skąd jesteś: Łódź
Silnik: zbłądziłem - mam inny pojazd
Skrzynia: A/T
Napęd: AWD
Rok: 2009
Kolor: Srebny
Przebieg (km.): 98000
Inny Samochód: SUZUKI GV II
Twoje poprzednie Sorento: Srebrny ZŁOMEK 2.5 CRDI AT
Has thanked: 50 times
Been thanked: 17 times
Kontaktowanie:

Re: Słabe Ogrzewanie-Termostat?

#47 Postautor: lopunia » piątek, 27 października 2017, 17:57

Mnie się w polifcie udało wyciągnąć bez ściągania węża do chłodnicy. Robiłem to trzy razy i jest z tym gimnastyki :)
pozdrawiam
Piotrek


"Człowiek całe życie się uczy a głupi umiera"

haxxa
moje konto
moje konto
Posty: 218
Wiek: 41
Rejestracja: czwartek, 8 grudnia 2016, 11:36
Skąd jesteś: Zach-Pom
Silnik: 2.5 CRDi (170KM)
Skrzynia: M/T
Napęd: 4 WD
Rok: 2007
Kolor: Czarny-black
Przebieg (km.): 243000
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time
Kontaktowanie:

Re: Słabe Ogrzewanie-Termostat?

#48 Postautor: haxxa » piątek, 27 października 2017, 18:01

:hmm: No właśnie analizuje to
Ale chyba dam radę no i później łapie się za wiatrak

alwo76
Jestem
Jestem
Posty: 839
Rejestracja: poniedziałek, 13 kwietnia 2015, 18:01
Skąd jesteś: SK
Has thanked: 25 times
Been thanked: 26 times
Kontaktowanie:

Re: Słabe Ogrzewanie-Termostat?

#49 Postautor: alwo76 » piątek, 27 października 2017, 18:02

Zdjęcie węża napewno ułatwi wyciągnięcie osłony. Tym bardziej,że i tak do wymiany pompy trzeba zlać ciecz chłodzącą.

haxxa
moje konto
moje konto
Posty: 218
Wiek: 41
Rejestracja: czwartek, 8 grudnia 2016, 11:36
Skąd jesteś: Zach-Pom
Silnik: 2.5 CRDi (170KM)
Skrzynia: M/T
Napęd: 4 WD
Rok: 2007
Kolor: Czarny-black
Przebieg (km.): 243000
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time
Kontaktowanie:

Re: Słabe Ogrzewanie-Termostat?

#50 Postautor: haxxa » piątek, 27 października 2017, 18:12

Jasne zlewam całą wode tak że dodatkowo jeszcze rozłączam przewody od termostatu i nagrzewnicy.

C.D. Pompa wymieniona, ta zamówiona miała dwie grubsze ścianki na śruby ale dałem dłuższe i jest ok. Jeśli chodzi o sam demontaż pompy jest faktycznie łatwy ale żeby do niej się dostać to uh :palm:
Płyn zalewałem na uruchomionym aucie z różnymi obrotami. Po zalaniu płynu widać że pompa lepiej pracuje, szybciej zasysa plyn. Wlałem około 7-7,5l w tym w zbiorniczek między max a min. Będę jeździł i sprawdzał poziom może uda się zmieścić te 10l :hmm:

Awatar użytkownika
Lukash20
moja ranga
moja ranga
Posty: 133
Wiek: 37
Rejestracja: sobota, 11 listopada 2017, 14:07
Skąd jesteś: Darłowo
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: A/T
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2004
Kolor: srebrny
Przebieg (km.): 230000
Inny Samochód: Skoda Fabia
Been thanked: 3 times
Kontaktowanie:

Re: Słabe Ogrzewanie-Termostat?

#51 Postautor: Lukash20 » wtorek, 14 listopada 2017, 18:07

JA własnie jestem w trakcie wymiany termostatu i powiem tylko tyle ze w silniku 2.5 crdi 140 KM wystepowały 4 rodzaje termostatu umnie mechanik 2 razy oddawał termostat bo nie był pasowny. Jeden za wysoki drugi 3mm za mały. Trzeba bardzo zwracac uwage na te sprawe.

haxxa
moje konto
moje konto
Posty: 218
Wiek: 41
Rejestracja: czwartek, 8 grudnia 2016, 11:36
Skąd jesteś: Zach-Pom
Silnik: 2.5 CRDi (170KM)
Skrzynia: M/T
Napęd: 4 WD
Rok: 2007
Kolor: Czarny-black
Przebieg (km.): 243000
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time
Kontaktowanie:

Re: Słabe Ogrzewanie-Termostat?

#52 Postautor: haxxa » wtorek, 14 listopada 2017, 19:24

jednak zmiany,a jakie- w temp.nadmuchu. Raz sobie leci w miarę ciepłe,kolejnym razem letnie,a jeszcze następnym nadmuch na kierowce i podszybie letnie ,a pasażer w raz ze swoją częścią nadmuchu i nadmuch podszybia znacznie cieplejsze. Jazda cały czas na HI.Dolny wąż nadal zimny :/
Podłączyłem tak że interface ELM ,z nadzieją że może jakieś błędy wyskoczą związane z ogrzewaniem no ale niestety jedynie z czym udało mi się podłączyć to parametry bieżące
Załączniki
skan nowy3.png
skan nowy3.png (87.76 KiB) Przejrzano 827 razy
skan nowy2.png
skan nowy2.png (77.06 KiB) Przejrzano 827 razy
skan nowy1.png
skan nowy1.png (72.01 KiB) Przejrzano 827 razy
Ostatnio zmieniony wtorek, 14 listopada 2017, 20:18 przez haxxa, łącznie zmieniany 3 razy.

moka
To ja
To ja
Posty: 261
Wiek: 36
Rejestracja: piątek, 16 maja 2014, 20:35
Skąd jesteś: Włoszakowice
Silnik: 2.2 CRDi (197KM)
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD
Rok: 2014
Kolor: Black
Przebieg (km.): 226000
Inny Samochód: Lexus RX 400H
Twoje poprzednie Sorento: Sorento I 2.5 CRDi
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times
Kontaktowanie:

Re: Słabe Ogrzewanie-Termostat?

#53 Postautor: moka » wtorek, 14 listopada 2017, 19:48

Chyba tylko wymiana nagrzewnicy tu pomoże, a żeby wymienić to cały przód trzeba rozebrać....Ja miałem tak samo i nic nie wykombinowałem mądrego, a teraz to już historia.
Sorento I 2005 r. 2.5 CRDi 140 KM A/T Grafit, 150 000

haxxa
moje konto
moje konto
Posty: 218
Wiek: 41
Rejestracja: czwartek, 8 grudnia 2016, 11:36
Skąd jesteś: Zach-Pom
Silnik: 2.5 CRDi (170KM)
Skrzynia: M/T
Napęd: 4 WD
Rok: 2007
Kolor: Czarny-black
Przebieg (km.): 243000
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time
Kontaktowanie:

Re: Słabe Ogrzewanie-Termostat?

#54 Postautor: haxxa » wtorek, 14 listopada 2017, 19:59

a jest tam u Ciebie konkretny "ktoś" który wymieni nagrzewnice,nie myśląc po rozkręceniu co jak i gdzie skręcić? Często bywam w Twoim rejonie :) A nagrzewnica ,kiedy puściłem przez nią wąż z wodą pod ciśnieniem nie zauważyłem aby był jakiś problem z przepływem,tak samo w chłodnicy.A termostat nadal zamknięty(zalany gorącą wodą otwiera się)

Awatar użytkownika
suprotec
awansowałem na
awansowałem na
Posty: 62
Rejestracja: sobota, 14 lutego 2015, 01:44
Skąd jesteś: Kraków
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: M/T
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2004
Kontaktowanie:

Re: Słabe Ogrzewanie-Termostat?

#55 Postautor: suprotec » wtorek, 5 grudnia 2017, 15:40

Poruszę tu sprawę pewnie bardzo oczywistą, ale warto wspomnieć.
Z moich obserwacji wynika że jak miałem termostat z odpowietrznikiem to nie musiałem tak pilnować poziomu płynu chłodniczego.
Teraz mam wersję termostatu bez odpowietrznika, mam wrażenie że szybciej się nagrzewa ale trzeba bardzo przypilować poziomu płynu, musi być na max. żeby dobrze grzało, ani minimalnie mniej ani więcej. Podczas wysokich obrotów potrafi wyssac ze zbiorniczka wyrównawczego cały płyn między max a minimum, jak jest mniej to lubi puścić powietrze do układu tym ciękim przewodem ze zbiorniczka prosto do chłodnicy. Dlatego może bulgotac w nagrzewnicy i nie będzie to grzało dobrze.

moka
To ja
To ja
Posty: 261
Wiek: 36
Rejestracja: piątek, 16 maja 2014, 20:35
Skąd jesteś: Włoszakowice
Silnik: 2.2 CRDi (197KM)
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD
Rok: 2014
Kolor: Black
Przebieg (km.): 226000
Inny Samochód: Lexus RX 400H
Twoje poprzednie Sorento: Sorento I 2.5 CRDi
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times
Kontaktowanie:

Re: Słabe Ogrzewanie-Termostat?

#56 Postautor: moka » wtorek, 5 grudnia 2017, 17:07

U mnie w okolicy nie ma nikogo takiego. Moim zdaniem najlepiej samemu wykonać wymianę nagrzewnicy - 2-3 dni roboty, jest to opisane na forum. Pewna robota i sam wiesz co ułamałeś i co jest pod kokpitem.
Sorento I 2005 r. 2.5 CRDi 140 KM A/T Grafit, 150 000

Peter
dobry jak...
dobry jak...
Posty: 929
Rejestracja: sobota, 27 lutego 2016, 22:31
Skąd jesteś: ...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 25 times

Re: Słabe Ogrzewanie-Termostat?

#57 Postautor: Peter » wtorek, 5 grudnia 2017, 17:46

Objawy masz wskazujące na słaby ciepły obieg. Za to odpowiedzialne są trzy rzeczy, pompa wody, nagrzewnica, lub termostat. Jeżeli żadna z tych części nie daje oznak usterki, tak naprawdę można je wyeliminować jedynie wymieniając na nowe podzespoły. Zakładając, że masz poprawnie odpowietrzony układ( węże nie puchną pod obciążeniem), sprawdź czy nie ma ubytku w zbiorniczku wyrównawczym płynu, czy nie masz wycieku w okolicach pompy, węży, króćców, jeżeli masz czas i chęci, to można ściągnąć pompę i sprawdzić ją wizualnie, ale to NIE jest żaden wyznacznik, przy okazji można sprawdzić czystość płynu, ale od razu zaznaczam, w zbiorniczku wyrównawczym tego nie sprawdzisz, syf gromadzi się w najniższych punktach układu. Jeżeli chodzi o nagrzewnicę, tu można zrobić płukankę, by udrożnić obieg, ale przy dużym zakamienieniu skutki mogą być mizerne, dlatego warto wpierw zobaczyć, czy oba węże (wejście/wyjście) na króćcach przy grodzi, na rozgrzanym silniku mają tą samą temperaturę. W tym miejscu warto wspomnieć o zaworze nagrzewnicy, nie wiem jak u Ciebie, ale u mnie ponoć ten zawór jest i jeżeli będzie niesprawny, może również mieć wpływ na siłę obiegu. Został nam termostat, wstępne otwarcie można srawdzić w parametrach bieżących, ale jak będzie "zarośnięty" to lepiej zrobić podobnie jak z pompą wody. Tu ciekawostka, jest dostępny termostat, który otwiera się później (przy 88C) nr OEM 255104A700.

Awatar użytkownika
pepekmaster
moja ranga
moja ranga
Posty: 120
Rejestracja: poniedziałek, 30 stycznia 2017, 10:25
Skąd jesteś: JĘDRZEJÓW
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: M/T
Napęd: 4 WD
Rok: 2004
Kolor: czarny
Przebieg (km.): 208000
Been thanked: 5 times
Kontaktowanie:

Re: Słabe Ogrzewanie-Termostat?

#58 Postautor: pepekmaster » środa, 6 grudnia 2017, 07:48

U mnie też od jakiegoś czasu pojawił się podobny problem. Mianowicie, w trybie nadmuchu automatycznego leci ciepłe powietrze natomiast po przejechaniu jakiegoś odcinka zaczyna się wychładzać w kabinie. Uważam że wina leży po stronie sterownika bo nieraz jak go wyłącze i włączę, to zaczyna działać jak należy. Więc pewnie czujnik od temperatury albo któraś klapa od mieszania powietrza. Będę grzebać jak się ociepli, natomiast do myślenia dał mi fakt że w momencie kiedy zgaszę rozgrzany silnik i wycisze wszystko w aucie słychać w okolicy nagrzewnicy bulgotanie i przelewanie się wody, tak jakby była ona zapowietrzaona. Odpowietrzalem kilka razy, zbiorniczek zalany płynem i cały układ wypłukany, nadal to samo, tak jakby się zapowietrzała sama, ale czym? Skoro w układzie nie ma powietrza? Jest możliwe że gdzieś sobie zasysa, albo któryś wąż jest zatkany i robi jakieś podcisnienie wysysajace wodę z nagrzewnicy? Bo skąd to przelewanie wody na zgaszonym silniku Kiedy obiegu de facto nie ma?

Awatar użytkownika
Marek
ASSISTANCE
ASSISTANCE
Posty: 11348
Rejestracja: sobota, 19 października 2013, 11:04
Skąd jesteś: Warszawa-Rakowiec
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento I
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2005
Kolor: czarny
Przebieg (km.): 268000
Has thanked: 255 times
Been thanked: 352 times
Kontaktowanie:

Re: Słabe Ogrzewanie-Termostat?

#59 Postautor: Marek » środa, 6 grudnia 2017, 11:09

Pepekmaster, może to po prostu klapy nawiewu ustawiają się w pozycji neutralnej jak wyłączysz kluczyk . A sprawdzałeś temperaturę w kabinie w momencie kiedy ogrzewanie słabnie . Pozycja AUTO ma utrzymać zadaną temperaturę a nie grzać cały czas


Suprotec , w sprawnym układzie chłodzenia nic takiego nie ma prawa się dziać , podczas wzrostu temperatury , wzrasta ciśnienie w układzie chłodzenia i w zbiorniczku wyrównawczym płyn może być na wyższym poziomie a nie odwrotnie . Jeżeli płyn wysysa całkiem ze zbiorniczka to należy to dokładnie sprawdzić . Może to być uszczelka głowicy lub głowica , albo pompa . Sprawdź dokładnie , możesz doprowadzić do kosztownych napraw .

haxxa
moje konto
moje konto
Posty: 218
Wiek: 41
Rejestracja: czwartek, 8 grudnia 2016, 11:36
Skąd jesteś: Zach-Pom
Silnik: 2.5 CRDi (170KM)
Skrzynia: M/T
Napęd: 4 WD
Rok: 2007
Kolor: Czarny-black
Przebieg (km.): 243000
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time
Kontaktowanie:

Re: Słabe Ogrzewanie-Termostat?

#60 Postautor: haxxa » środa, 6 grudnia 2017, 11:38

Nawiązując do odp Zbycha, termostat wymieniony-stary i nowy otwierały się oba po zalaniu wrzątkiem. Pompa wymieniona na nową. Węże od nagrzewnicy gorące. Żadnych wycieków nie mam, płyn zalany. W zbiorniczku lekko poniżej max. Kia z 2007 FL tak że napełniałem płynem poprzez wlew chłodnicy. Przy płukaniu układu dałem dodatek do płukania chłodnicy i osobno przepłukałem chłodnice, silnik i nagrzewnice. W nagrzewnicy przez dosłownie chwilę leciał syf ale po chwili już czysta woda. Całe płukanie leciało z węża pod ciśnieniem. Co do tego zaworu nagrzewnicy nic takiego nie zauważyłem, chyba że jest gdzieś schowany, no ale jak pisałem oba węże są gorące. Bije mnie trochę czas wyciągania nagrzewnicy ale faktycznie jak sam rozbiorę, wiem co jest. Ostatnio podczas dłuższej jazdy temp na HI i od strony pasażera cieplejsze powietrze. Zaslonilem chłodnice kartonem od zewnętrznej strony między chłodnica klimy a układu chłodzenia. Wskazówka temp. jak stanęła na 2mm poniżej środkowej kreski tak zostaje, na postoju czy po jeździe w terenie i na komp. pokazuje właśnie 81st.c


Wróć do „Silniki wysokoprężne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości