Temperatura rośnie przy klimatyzacji

Naprawa, regulacja, usterki, porady, spostrzeżenia. Również układ chłodzenia i wydechowy

Moderator: Moderator

Wiadomość
Autor
proszymek33
Jestem
Jestem
Posty: 31
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2017, 11:29
Skąd jesteś: Kraków
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Rok: 2003
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times
Kontaktowanie:

Temperatura rośnie przy klimatyzacji

#1 Postautor: proszymek33 » środa, 2 sierpnia 2017, 09:25

Cześć

Wczoraj miałem następującą sytuację: jadąc w upale (36 st w cieniu, wskaźnik w samochodzie wskazywał AMB 45...) nadużywałem klimatyzacji :). Po przejechaniu ok 30 km nagle wskazówka temperatury silnika zaczęła się przesuwać - jak zaczęła się zbliżać nieuchronnie do czerwonej kreski zatrzymałem się, wyłączyłem silnik i zerknąłem pod maskę z myślą, że może coś pękło i wylał się płyn chłodniczy, ale nic takiego się nie stało. Po kilku minutach odpoczynku ruszyłem dalej w trasę. Po odpaleniu temp. była w granicach połowy skali czyli ok. jednak praktycznie od razu (przejechałem z 200 m) zaczęła rosnąć i wtedy wyłączyłem klimę (nawiew też) i temperatura w ciągu kilku sekund wróciła do normalnego poziomu.
Potem jeszcze wieczorkiem, po dłuższym postoju jak i przy niższej temperaturze zewnętrznej zrobiłem parę kilometrów z klimą i powyższy efekt nie wystąpił (silnik odpowiednią temp osiągnął (środek skali)).
Dziś rano przejechałem codzienną trasę 30 km bez klimy (z lekkim nawiewem) i nie było żadnych problemów. Po południu zobaczymy jak będzie wyglądał powrót.

Czy miał ktoś coś podobnego? Przeglądnąłem forum i na nic podobnego się nie natknąłem.
Ogólnie to samochód mam jakieś pół roku i jak do tej pory nic podobnego się nie wydarzyło. Patrząc pod maskę to płyn chłodniczy jest względnie nowy (ładny różowy kolor) poziom jest ok, zbiorniczek wyrównawczy nowy (poprzedni właściciel twierdził, że niedawno wymieniał bo ciekł od starości).
Jedyne co mógłbym obwiniać to chłodnica - jest już dość zmęczona i możliwe, że nie wydoliła już takiego obciążenia (wysoka temp., klima na fulla). Jutro postaram się zrobić jakieś zdjęcie ale chłodnica pod wentylatorem jest dość zmaltretowana (ma pozaginane blaszki ograniczając przepływ powietrza przez chłodnicę).
:hmm:

z góry dzięki za komentarze :)

Awatar użytkownika
angelo
awansowałem na
awansowałem na
Posty: 38
Wiek: 54
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2017, 19:42
Skąd jesteś: Krzyz Wlkp
Silnik: 2.5 CRDi (170KM)
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2007
Kolor: czarnulka
Przebieg (km.): 240000
Inny Samochód: hyundai Santa Fe
Kontaktowanie:

Re: Temperatura rośnie przy klimatyzacji

#2 Postautor: angelo » środa, 2 sierpnia 2017, 09:48

A może nie kręci wentylator?
„Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj.”

Mark Twain

proszymek33
Jestem
Jestem
Posty: 31
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2017, 11:29
Skąd jesteś: Kraków
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Rok: 2003
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times
Kontaktowanie:

Re: Temperatura rośnie przy klimatyzacji

#3 Postautor: proszymek33 » środa, 2 sierpnia 2017, 11:02

Wentylator kręci.

Może to wina klimy? W sumie do tej pory wszystko było ok, aczkolwiek nie było jakiś dużych upałów. Ale wczoraj przy 36 st i klimie na full (automat ustawiony na 17 st + pełny nawiew) w samochodzie było odczuwalnie chłodniej niż na zewnątrz ale 17 st tam na pewno nie było...
Zwykle jeździłem z klimą ustawioną na 20-22 st i z 1-2 nawiewem i było przyjemnie ale wczoraj po tym jak wsiadłem do samochodu, stojącego w pełnym słońcu to odpaliłem ile fabryka dała :D i tak już zostało... :blushing: a i tak nie było mi jakoś zimno...
Ale czy niesprawna klima (może zbyt mało czynnika skoro słabo chłodzi) mogłaby być przyczyną przegrzewania silnika? Wg mnie skoro słabo chłodzi to i mało ciepła z drugiej strony oddaje.

Co do klimy to nie mam porównania bo to pierwszy samochód, który mam i jest wyposażony w to dobrodziejstwo ludzkości :)

Awatar użytkownika
wojtas090984
moje konto
moje konto
Posty: 214
Wiek: 39
Rejestracja: poniedziałek, 10 kwietnia 2017, 09:41
Skąd jesteś: Wrocław
Silnik: zbłądziłem - mam inny pojazd
Skrzynia: nie dotyczy
Napęd: nie dotyczy
Rok: nie dotyczy
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times
Kontaktowanie:

Re: Temperatura rośnie przy klimatyzacji

#4 Postautor: wojtas090984 » środa, 2 sierpnia 2017, 11:40

nieszczelność w układzie klimatyzacji nie powinna wywoływać takich objawów jak skok tem. płynu chłodniczego. Przyczyn może być wiele, choćby termostat który nie działa poprawnie. sprawdź czy chłodnica nagrzewa się cała, może po prostu jest zasyfiona i stąd niedomagania w układzie, profilaktycznie dla spokoju ducha wymieniłbym też płyn chłodniczy bo koszt nie jest zabójczy a masz pewność co siedzi, a raczej bez grzebania i spuszczania płynu chyba i tak się nie obejdzie prędzej czy później.
"Umiejętność prawidłowej oceny przychodzi z doświadczeniem. Niestety doświadczenia przybywa w wyniku niewłaściwej oceny."

proszymek33
Jestem
Jestem
Posty: 31
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2017, 11:29
Skąd jesteś: Kraków
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Rok: 2003
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times
Kontaktowanie:

Re: Temperatura rośnie przy klimatyzacji

#5 Postautor: proszymek33 » czwartek, 3 sierpnia 2017, 08:47

Tak więc wczoraj podobny problem nie wystąpił. Temperatura silnika stabilnie utrzymywała się na odpowiednim poziomie jak i klimatyzacja działała zauważalnie lepiej (przy ustawieniu 19 st i 2 nawiewu wydawało się być chłodniej w samochodzie niż wcześniej przy 17 st i 4 nawiewu).

Całą sytuację jak narazie przypisuję ogólnie wysokiej temperaturze, klimie na full i innym ciężkim warunkom... :hmm:
Swój udział w tym ma też zapewne stan chłodnicy (zdjęcia), choć sama chłodnica równomiernie ciepła (przynajmniej tam gdzie udało mi się łapkę wsadzić. Tak więc miejmy nadzieję, że problem się szybko nie powtórzy, a w najbliższym czasie trzeba będzie pomyśleć o wymianie chłodnicy.
Tu takie małe pytanie dla tych co się znają: przy okazji wymiany chłodnicy co jeszcze można/trzeba wymienić przy okazji i jeśli chodzi o chłodnicę to czy polecacie jakąś szczególną firmę? Dodam, że mam automata...
Załączniki
2.JPG
2.JPG (74.23 KiB) Przejrzano 1655 razy
1.JPG
1.JPG (89.97 KiB) Przejrzano 1655 razy

Awatar użytkownika
wojtas090984
moje konto
moje konto
Posty: 214
Wiek: 39
Rejestracja: poniedziałek, 10 kwietnia 2017, 09:41
Skąd jesteś: Wrocław
Silnik: zbłądziłem - mam inny pojazd
Skrzynia: nie dotyczy
Napęd: nie dotyczy
Rok: nie dotyczy
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times
Kontaktowanie:

Re: Temperatura rośnie przy klimatyzacji

#6 Postautor: wojtas090984 » czwartek, 3 sierpnia 2017, 11:07

Ta cześć chłodnicy która jest "rozplaszczona"(ciekawe co jej się działo?) na pewno nie pracuje poprawnie, wymień ją bo się zemści w najmniej odpowiednim momencie, choć tak naprawdę na to żaden moment odpowiedni nie jest.
Nie wiem jak w tym aucie, więc jeszcze dopytaj, ale zawsze przy wymianie w poprzednim przepłukałem układ wodą, i zalałem nowy płyn, plus kontrolnie posprawdzałem czy węże nie mają śladów pęknięć.
"Umiejętność prawidłowej oceny przychodzi z doświadczeniem. Niestety doświadczenia przybywa w wyniku niewłaściwej oceny."

Awatar użytkownika
cezio77
możesz mi ufać
możesz mi ufać
Posty: 1111
Wiek: 46
Rejestracja: sobota, 27 września 2014, 11:42
Skąd jesteś: Ostróda
Silnik: 2.5 CRDi (170KM)
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2007
Kolor: Czarny
Przebieg (km.): 190000
Inny Samochód: Nissan Micra
Has thanked: 45 times
Been thanked: 24 times

Re: Temperatura rośnie przy klimatyzacji

#7 Postautor: cezio77 » czwartek, 3 sierpnia 2017, 11:19

Chłodnica klimy do wymiany.
Większość kanałów nie ma przelotu.
"Głupiec myśli, że ma dość rozumu; mędrzec wie, jak wiele mu brakuje".


Wróć do „Silniki wysokoprężne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości