Brzęczy szyba

coś się dzieje z autem? napisz tutaj

Moderator: Moderator

Wiadomość
Autor
jender
moja ranga
moja ranga
Posty: 120
Rejestracja: niedziela, 16 maja 2021, 10:28
Skąd jesteś: Wrocław
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento III
Silnik: 2.0 CRDI (185KM) Sorento3
Skrzynia: A/T
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2017
Kolor: Pearl Black
Przebieg (km.): 150000
Has thanked: 15 times
Been thanked: 3 times
Kontaktowanie:

Re: Brzęczy szyba

#16 Postautor: jender » środa, 6 września 2023, 20:00

Art pisze:Problem solved!!! Ale po kolei... Po wyeliminowaniu drzwi jako przyczyny brzęczenia, zabrałem się za demontaż schowka pasażera, bo dźwięk wydawał się wydobywać z tamtych okolic. Gdy odkryłem praktycznie wszystko co się dało, miałem dostęp do praktycznie całej przestrzeni pod deską - pukałem, stukałem, dalej nic. Potem zaopatrzyłem się w stetoskop dla mechaników, żeby chociaż określić kierunek w którym mam "kopać". Okazało się, że brzęczenie najgłośniej było słychać na gołej blasze karoserii nad nadkolem. Plastikowe osłony nadkola zdjęte, wszystko opukane, wygłuszone... dalej nic. Aż tu nagle, gdy stałem zrezygnowany przed otwartą maską silnika, puknąłem od niechcenia w wygłuszenie... i nagle szok - dokładnie takie samo brzęczenie jak w trakcie jazdy. Winnym całego zamieszania okazała się wyprofilowana blacha wzmocnienia do której miejscowo, poprzez placki z jakiejś elastycznej masy, takie g....wno-kleju, jest mocowana blacha poszycia maski. Wszystko ułożyło się w całość - brzęczenie zaczynało się w okolicach 120 km/h, gdy wiatr zaczyna mocno naciskać na maskę, natężenie brzęczenia nasilało się z tygodnia na tydzień, bo odklejały się kolejne "placki" i drgała coraz większa połać. Z przodu maski jest druga, taka sama listwa, i ona też już zaczynała się odklejać. Podkleiłem wszystko gąbkową taśmą i w końcu jest cisza. Ale po tym wszystkim nasuwa się refleksja, jak trudne jest znalezienie przyczyny - na początku byłem przekonany, że winna jest boczna szyba. Czytając fora, większość dźwięków wydobywa się z okolic schowka pasażera - według mnie, powodem jest duża połać blachy między komorą silnika, a kabiną - pełni rolę membrany głośnika i może przenosić do środka wiele dźwięków, które mogą pochodzić z różnych zakamarków auta.


Jesteś wielki! :)
Jeszcze dla upewniania, rozumiem że trzeba zdjąć wygłuszenie maski i jest dojście do tego brzeczka?

Art
jestem
jestem
Posty: 9
Rejestracja: środa, 1 lutego 2023, 10:37
Skąd jesteś: Straszyn
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento III
Been thanked: 3 times
Kontaktowanie:

Re: Brzęczy szyba

#17 Postautor: Art » czwartek, 7 września 2023, 07:46

Tak, są tam 3 rzędy spinek. Ten od szyby można zostawić, bo wygłuszenie jest elastyczne i łatwo się odgina. Proponuję uważać przy zdejmowaniu klipsów, bo jak któryś wpadnie do silnika, to po nim.

jender
moja ranga
moja ranga
Posty: 120
Rejestracja: niedziela, 16 maja 2021, 10:28
Skąd jesteś: Wrocław
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento III
Silnik: 2.0 CRDI (185KM) Sorento3
Skrzynia: A/T
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2017
Kolor: Pearl Black
Przebieg (km.): 150000
Has thanked: 15 times
Been thanked: 3 times
Kontaktowanie:

Re: Brzęczy szyba

#18 Postautor: jender » niedziela, 17 września 2023, 22:03

U mnie niestety podklejanie maski do żebrowania nic nie dało. Jak brzęczało tak brzęczy… Czy u Was to wygłuszenie maski przypinane na spinki też nie przylega idealnie do maski?

ZoZol357
awansowałem na
awansowałem na
Posty: 65
Rejestracja: niedziela, 21 marca 2021, 18:19
Skąd jesteś: Lublin
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento III
Silnik: 2.0 CRDI (185KM) Sorento3
Skrzynia: A/T
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2017
Przebieg (km.): 220000
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times
Kontaktowanie:

Re: Brzęczy szyba

#19 Postautor: ZoZol357 » poniedziałek, 18 września 2023, 16:34

jender pisze:U mnie niestety podklejanie maski do żebrowania nic nie dało. Jak brzęczało tak brzęczy… Czy u Was to wygłuszenie maski przypinane na spinki też nie przylega idealnie do maski?

Ja u siebie zużyłem całą puszkę kleju do szyb, podkleiłem praktycznie całe wzmocnienie i też nic nie dało. U mnie przylega ładnie, tylko te spinki jakieś takie jednorazowe z połowę połamałem, mając nawet specjalny ściągacz do spinek, ale dalej dobrze się trzymają.

ZoZol357
awansowałem na
awansowałem na
Posty: 65
Rejestracja: niedziela, 21 marca 2021, 18:19
Skąd jesteś: Lublin
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento III
Silnik: 2.0 CRDI (185KM) Sorento3
Skrzynia: A/T
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2017
Przebieg (km.): 220000
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times
Kontaktowanie:

Re: Brzęczy szyba

#20 Postautor: ZoZol357 » poniedziałek, 18 września 2023, 18:00

ZoZol357 pisze:
jender pisze:U mnie niestety podklejanie maski do żebrowania nic nie dało. Jak brzęczało tak brzęczy… Czy u Was to wygłuszenie maski przypinane na spinki też nie przylega idealnie do maski?

Ja u siebie zużyłem całą puszkę kleju do szyb, podkleiłem praktycznie całe wzmocnienie i też nic nie dało. U mnie wygłuszenie przylega ładnie, tylko te spinki jakieś takie jednorazowe z połowę połamałem, mając nawet specjalny ściągacz do spinek, ale dalej dobrze się trzymają.

Art
jestem
jestem
Posty: 9
Rejestracja: środa, 1 lutego 2023, 10:37
Skąd jesteś: Straszyn
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento III
Been thanked: 3 times
Kontaktowanie:

Re: Brzęczy szyba

#21 Postautor: Art » wtorek, 19 września 2023, 11:49

jender pisze:U mnie niestety podklejanie maski do żebrowania nic nie dało. Jak brzęczało tak brzęczy… Czy u Was to wygłuszenie maski przypinane na spinki też nie przylega idealnie do maski?


Mówiąc szczerze, spodziewałem się że odkrycie przyczyny brzęczenia u mnie, niekoniecznie pomoże w innych przypadkach. Przewertowałem masę forów samochodów różnych marek, szukając tematów związanych z brzęczeniem, głównie koncentrując się na hałasach pochodzących z przestrzeni pod deską przed pasażerem. I przyczyn brzęczenia było niemal tyle, ile przypadków. Poczynając od samej szyby, poprzez duże plastikowe gniazdo ze złączkami wiązek kablowych w prawym dolnym rogu kabiny, potem jakieś spinki od radia, łożyska dmuchawy, potem wiązka przewodów z kostkami która biegnie w przestrzeni podszybia, potem stalowe rurki od klimy, aż po mój przypadek czyli odklejone wzmocnienia maski - wszystkie opisane przypadki dawały taki sam efekt - brzęczenie, które słuchać spod deski od strony pasażera. Tak jak już pisałem, powodem prawdopodobnie jest duża połać blachy pomiędzy kabiną a przedziałem silnika, ona stanowi jakby membranę głośnika, który przenosi tamtędy do środka dźwięki, które mogą mieć źródło w całkiem innym miejscu. Po stronie kierowcy nie ma takiej "membrany" ponieważ przechodzi tamtędy kolumna kierownicy i pedały, stąd też niemal nikt nie słyszy brzęczenia po lewej stronie. W każdym razie, kto szuka, ten znajdzie... :)

jender
moja ranga
moja ranga
Posty: 120
Rejestracja: niedziela, 16 maja 2021, 10:28
Skąd jesteś: Wrocław
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento III
Silnik: 2.0 CRDI (185KM) Sorento3
Skrzynia: A/T
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2017
Kolor: Pearl Black
Przebieg (km.): 150000
Has thanked: 15 times
Been thanked: 3 times
Kontaktowanie:

Re: Brzęczy szyba

#22 Postautor: jender » wtorek, 19 września 2023, 18:03

Jasne, że przyczyn brzęczenia może być wiele ale skoro u Ciebie brzęczenie pojawiało się w podobnych okolicznościach jak u mnie (wraz ze wzrostem prędkości i cichło przy opadach deszczu) to liczyłem, że jednak Twoje rozwiazanie będzie działało i u mnie.

jender
moja ranga
moja ranga
Posty: 120
Rejestracja: niedziela, 16 maja 2021, 10:28
Skąd jesteś: Wrocław
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento III
Silnik: 2.0 CRDI (185KM) Sorento3
Skrzynia: A/T
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2017
Kolor: Pearl Black
Przebieg (km.): 150000
Has thanked: 15 times
Been thanked: 3 times
Kontaktowanie:

Re: Brzęczy szyba

#23 Postautor: jender » piątek, 22 września 2023, 20:51

No więc kombinowałem dalej bo już nie mogłem tak jeździć i zrobiłem jeszcze dwie rzeczy.
1. Całkowicie podkleiłem tę matę wygłuszającą maskę w silniku. Teraz już nic tam nie brzęczy ani się nie rusza. Wcześniej pomimo montażu na spinki po podklejeniu poszycia maski do żebrowania ta mata trochę brzęczała, tak jakby nie dolegała cała do maski. Teraz jest na sztywno.
2. Wymieniłem wycieraczki na hybrydowe czyli takie jak Kia przewidziała do auta. Wcześniej miałem płaskie, bez żeberek.
Obydwie rzeczy zrobiłem w zasadzie jednocześnie, przy jednym posiedzeniu przy aucie.

Efekt

Cisza!!! Przestało brzęczeć w czasie jazdy!

Tak więc jedno z powyższych rozwiązań powinno pomóc też innym. Przynajmniej na brzęczenie powyżej określonej prędkości, które zanika przy opadach deszczu.

ZoZol357
awansowałem na
awansowałem na
Posty: 65
Rejestracja: niedziela, 21 marca 2021, 18:19
Skąd jesteś: Lublin
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento III
Silnik: 2.0 CRDI (185KM) Sorento3
Skrzynia: A/T
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2017
Przebieg (km.): 220000
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times
Kontaktowanie:

Re: Brzęczy szyba

#24 Postautor: ZoZol357 » niedziela, 7 kwietnia 2024, 09:03

Ktoś coś jeszcze próbował robić z tym brzęczeniem? Całą zimę był spokój, a jak tylko zrobiło się ciepło to znowu trzeszczy. Maska podklejona od spodu klejem do szyb, ale to nic nie dało.

jender
moja ranga
moja ranga
Posty: 120
Rejestracja: niedziela, 16 maja 2021, 10:28
Skąd jesteś: Wrocław
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento III
Silnik: 2.0 CRDI (185KM) Sorento3
Skrzynia: A/T
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2017
Kolor: Pearl Black
Przebieg (km.): 150000
Has thanked: 15 times
Been thanked: 3 times
Kontaktowanie:

Re: Brzęczy szyba

#25 Postautor: jender » czwartek, 11 kwietnia 2024, 05:56

Wycieraczki masz hybrydowe czy płaskie? Jeśli płaskie to wymień na hybrydowe. Powinno pomóc.

ZoZol357
awansowałem na
awansowałem na
Posty: 65
Rejestracja: niedziela, 21 marca 2021, 18:19
Skąd jesteś: Lublin
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento III
Silnik: 2.0 CRDI (185KM) Sorento3
Skrzynia: A/T
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2017
Przebieg (km.): 220000
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times
Kontaktowanie:

Re: Brzęczy szyba

#26 Postautor: ZoZol357 » czwartek, 11 kwietnia 2024, 18:46

jender pisze:Wycieraczki masz hybrydowe czy płaskie? Jeśli płaskie to wymień na hybrydowe. Powinno pomóc.

Płaskie Continental i to są jedyne, które dobrze zbierają. Możesz polecić jakieś hybrydowe?

jender
moja ranga
moja ranga
Posty: 120
Rejestracja: niedziela, 16 maja 2021, 10:28
Skąd jesteś: Wrocław
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento III
Silnik: 2.0 CRDI (185KM) Sorento3
Skrzynia: A/T
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2017
Kolor: Pearl Black
Przebieg (km.): 150000
Has thanked: 15 times
Been thanked: 3 times
Kontaktowanie:

Re: Brzęczy szyba

#27 Postautor: jender » czwartek, 11 kwietnia 2024, 23:52

ZoZol357 pisze:
jender pisze:Wycieraczki masz hybrydowe czy płaskie? Jeśli płaskie to wymień na hybrydowe. Powinno pomóc.

Płaskie Continental i to są jedyne, które dobrze zbierają. Możesz polecić jakieś hybrydowe?

Ja mam takie i jestem zadowolony ze zbierania (Valeo Hybrid Silencio)
https://abcwycieraczki.pl/product-pol-8540-Wycieraczki-Valeo-Hybrid-Kia-Sorento-3-od-2015r.html?country=1143020003&utm_source=iai_ads&utm_medium=google_shopping&gad_source=1&gclid=Cj0KCQjwlN6wBhCcARIsAKZvD5iKCVG1caUHpnffFxXUHM9fAY2TVcM7d-xXZBp5tmqJhne76uC9BSkaApq2EALw_wcB

ZoZol357
awansowałem na
awansowałem na
Posty: 65
Rejestracja: niedziela, 21 marca 2021, 18:19
Skąd jesteś: Lublin
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento III
Silnik: 2.0 CRDI (185KM) Sorento3
Skrzynia: A/T
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2017
Przebieg (km.): 220000
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times
Kontaktowanie:

Re: Brzęczy szyba

#28 Postautor: ZoZol357 » piątek, 12 kwietnia 2024, 16:36

jender pisze:
ZoZol357 pisze:Płaskie Continental i to są jedyne, które dobrze zbierają. Możesz polecić jakieś hybrydowe?

Ja mam takie i jestem zadowolony ze zbierania (Valeo Hybrid Silencio)
https://abcwycieraczki.pl/product-pol-8540-Wycieraczki-Valeo-Hybrid-Kia-Sorento-3-od-2015r.html?country=1143020003&utm_source=iai_ads&utm_medium=google_shopping&gad_source=1&gclid=Cj0KCQjwlN6wBhCcARIsAKZvD5iKCVG1caUHpnffFxXUHM9fAY2TVcM7d-xXZBp5tmqJhne76uC9BSkaApq2EALw_wcB


Miałem te Valeo i przy większych prędkościach miały problemy. Teraz chyba Denso założę hybrydowe.

Awatar użytkownika
Marek
ASSISTANCE
ASSISTANCE
Posty: 11395
Rejestracja: sobota, 19 października 2013, 11:04
Skąd jesteś: Warszawa-Rakowiec
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento I
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2005
Kolor: czarny
Przebieg (km.): 268000
Has thanked: 256 times
Been thanked: 353 times
Kontaktowanie:

Re: Brzęczy szyba

#29 Postautor: Marek » piątek, 12 kwietnia 2024, 18:03

Naciągnij sprężynę w ramionach wycieraczek.

ZoZol357
awansowałem na
awansowałem na
Posty: 65
Rejestracja: niedziela, 21 marca 2021, 18:19
Skąd jesteś: Lublin
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento III
Silnik: 2.0 CRDI (185KM) Sorento3
Skrzynia: A/T
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2017
Przebieg (km.): 220000
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times
Kontaktowanie:

Re: Brzęczy szyba

#30 Postautor: ZoZol357 » piątek, 12 kwietnia 2024, 18:52

Marek pisze:Naciągnij sprężynę w ramionach wycieraczek.

Pierwsze słyszę, żeby było coś takiego jak regulacja naciągu sprężyny w ramieniu wycieraczki.


Wróć do „Awarie, czyli co dolega Twojemu KIA Sorento III”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 35 gości