Głębokość brodzenia

Moderator: Moderator

Wiadomość
Autor
Michal1954
jestem
jestem
Posty: 9
Rejestracja: piątek, 25 sierpnia 2017, 22:58
Skąd jesteś: Gwoździany
Silnik: 2.0 CRDi (182KM) Sorento3
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: AWD
Rok: 2015
Kolor: Czarny
Przebieg (km.): 27000
Inny Samochód: BMW 7 3.0d
Kontaktowanie:

Głębokość brodzenia

#1 Postautor: Michal1954 » sobota, 26 sierpnia 2017, 19:18

Czy ktoś orientuje się jaka jest głębokość brodzenia SORENTO III . Gdy kupowałem moje auto nikt w salonie nie potrafił odpowiedzieć na to proste pytanie. Wtedy , czyli ponad dwa lata temu było to zrozumiałe , nowy samochòd ,dostępny dopiero pare tygodni. Mam łódź motorową ktòrą trzeba wodować i ta informacja była by dla mnie ważna. Gdy ją woduję to staram się nie wjeźdzać głebiej niż 0,4 m , uszczelki drzwi trzymają :) , w salonie Kii powiedzieli mi że do pòł koła nie powinno być problemu , ale to trochę mało przy slipowaniu z wiekszości znanych mi miejsc , nie mòwiąc już o slipie z plaży, oczywiście tam gdzie wolno :) .

Awatar użytkownika
vokal
ASSISTANCE
ASSISTANCE
Posty: 6169
Rejestracja: poniedziałek, 22 marca 2010, 11:55
Skąd jesteś: WA/NOE
Wersja Kia Sorento: Kia Sorento I
Silnik: 2.5 CRDi (140KM)
Skrzynia: M/T
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: 2003
Kolor: IndigoBlue/AlpinGrey
Inny Samochód: Jazz 1.4 LS '06
Has thanked: 13 times
Been thanked: 49 times
Kontaktowanie:

Re: Głębokość brodzenia

#2 Postautor: vokal » sobota, 26 sierpnia 2017, 19:38

Nie ma tej informacji w instrukcji obsługi?
Głębokość brodzenia jest uzależniona od wysokości umieszczenia króćca zasysania powietrza do silnika.
Jeśli założony jest snorkel, to oczywiście trzeba uszczelnić instalację elektryczną silnika (duże znaczenie ma to w benzyniakach).

Jeśli wjeżdżasz tyłem to raczej możesz zanurzyć nawet przednie drzwi, aby wlotu powietrza nie zalać.
Przeważnie jest on umieszczony w nadkolu któregoś z kół.
Obrazek
Obrazek
"Ludzie są gotowi uwierzyć we wszystko, tylko nie w prawdę."

Michal1954
jestem
jestem
Posty: 9
Rejestracja: piątek, 25 sierpnia 2017, 22:58
Skąd jesteś: Gwoździany
Silnik: 2.0 CRDi (182KM) Sorento3
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: AWD
Rok: 2015
Kolor: Czarny
Przebieg (km.): 27000
Inny Samochód: BMW 7 3.0d
Kontaktowanie:

Re: Głębokość brodzenia

#3 Postautor: Michal1954 » sobota, 26 sierpnia 2017, 20:03

Nie ma. W salonie jak kupowałem też nikt nie wiedział.
EDIT
Chodzi mi o to żebym nie miał kłopotów z gwarancją jak coś padnie. Narazie świrują czujniki parkowania ale jak podjadę do serwisu to wszystko znowu gra. Któryś ma nieszczelność, ale jak przeschnie to wszystko ok.

Proszę nie pisać postów jeden pod drugim, do tego służy opcja edycji "ołówek" w prawym górnym rogu postu.

Awatar użytkownika
hunter
ASSISTANCE
ASSISTANCE
Posty: 3752
Rejestracja: piątek, 27 maja 2011, 00:37
Skąd jesteś: Toruń
Silnik: zbłądziłem - mam inny pojazd
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: nie dotyczy
Kolor: DARK GREY
Inny Samochód: SPORTAGE QL 2,0 CRDI
Twoje poprzednie Sorento: Była czarna 3,3V6 248 KM, lift na daystar + sprężyny by Stella , Była SII 2,2CRDI 197KM AT AWD.
Has thanked: 21 times
Been thanked: 123 times
Kontaktowanie:

Re: Głębokość brodzenia

#4 Postautor: hunter » sobota, 26 sierpnia 2017, 22:21

Nie ma coś takiego jak głębokość brodzenia w SIII.Dobrze Ci powiedzieli w serwisie , bezpiecznie do połowy koła . Jezeli zakryjesz wodą tylny most - ta może się dostać do środka przekładni ( odpowietrznikiem), tak samo w przypadku skrzyni rozdzielczej jak i skrzyni biegów. Ja też woduję łódż, ale przestrzegam powyższego ( miałem SI) moja SII jest wyżej zawieszona ( większy przeswit) niż SIII.
"JO" - JESTEM Z TORUNIA

Michal1954
jestem
jestem
Posty: 9
Rejestracja: piątek, 25 sierpnia 2017, 22:58
Skąd jesteś: Gwoździany
Silnik: 2.0 CRDi (182KM) Sorento3
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: AWD
Rok: 2015
Kolor: Czarny
Przebieg (km.): 27000
Inny Samochód: BMW 7 3.0d
Kontaktowanie:

Re: Głębokość brodzenia

#5 Postautor: Michal1954 » niedziela, 27 sierpnia 2017, 12:19

Czyli rozumię to w ten sposòb. Producent reklamuje terenòwkę a sprzedaje osobówke . A co z deszczem też nie jeździć bo może się wszystko zalać. Jeśli się nie mylę to przy Kii Sportage 2 była podana głębokość brodzenia 500mm. Producent chroni swoją skòrę. Jak coś się stanie to powie ,że trzeba było wjechać do 1/4 koła.

Awatar użytkownika
hunter
ASSISTANCE
ASSISTANCE
Posty: 3752
Rejestracja: piątek, 27 maja 2011, 00:37
Skąd jesteś: Toruń
Silnik: zbłądziłem - mam inny pojazd
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: 4 WD AUTO
Rok: nie dotyczy
Kolor: DARK GREY
Inny Samochód: SPORTAGE QL 2,0 CRDI
Twoje poprzednie Sorento: Była czarna 3,3V6 248 KM, lift na daystar + sprężyny by Stella , Była SII 2,2CRDI 197KM AT AWD.
Has thanked: 21 times
Been thanked: 123 times
Kontaktowanie:

Re: Głębokość brodzenia

#6 Postautor: hunter » niedziela, 27 sierpnia 2017, 14:09

Tutaj z instrukcji obsługi SI :
"Jazda w wodzie.
Lekki deszcz nie stwarza żadnych większych przeszkód w prowadzeniu pojazdu po bezdrożach. Niemniej jednak ulewny deszcz może wywołać błyskawiczne zalanie terenu, a wody powodziowe wymagają szczególnej uwagi.Zanim wjedziesz w jakąkolwiek wodę, powinieneś sprawdzić jak jest ona głęboka. Jeżeli jest na tyle głęboka, aby dosięgła piast kół, wału napędowego czy rury wydechowej,nie próbuj przez nią przejechać,ponieważ możesz w niej utknąć. Woda może również uszkodzić wały napędowe, jak również inne części pojazdu.Jeżeli woda nie jest zbyt głęboka,prowadź pojazd wolno. Przy większych prędkościach woda może zwilżyć układ zapłonowy, co spowoduje utknięcie pojazdu.Utknięcie pojazdu może być również wynikiem zalania rury wydechowej.Dopóki rura wydechowy będzie zanurzona pod wodą, nie uda Ci się uruchomić silnika. Podczas jazdy przez wodę pamiętaj, że jeżeli do hamulców przedostanie się woda,
zahamowanie pojazdu będzie trwało nieco dłużej. Jeżeli przejeżdżałeś przez wodę,która była na tyle głęboka, aby zalała piasty kół, powinieneś wyszukać autoryzowanego dealera Kia lub
inną stację obsługi posiadającej odpowiednie kwalifikacje w celukontroli zawieszenia kół przednich i stwierdzenia, czy w oleju mostu tylnego nie ma przypadkiem wody."

Tutaj SII:
"Przejazd przez wodę
Jeżeli nie ma pewności, że poziom wody nie sięga piast kół, należy unikać przejazdu przez miejsca zalane wodą. Każdą przeszkodę wodnąnależy przejeżdżać powoli. Po przejechaniu przez
wodę należy pamiętać, że droga hamowania może się wydłużyć z powodu zamoknięcia hamulców. Po przejechaniu przez wodę należy wysuszyć hamulce, kilka razy lekko naciskając pedał
hamulca przy niskiej prędkości.
"JO" - JESTEM Z TORUNIA

Michal1954
jestem
jestem
Posty: 9
Rejestracja: piątek, 25 sierpnia 2017, 22:58
Skąd jesteś: Gwoździany
Silnik: 2.0 CRDi (182KM) Sorento3
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: AWD
Rok: 2015
Kolor: Czarny
Przebieg (km.): 27000
Inny Samochód: BMW 7 3.0d
Kontaktowanie:

Re: Głębokość brodzenia

#7 Postautor: Michal1954 » niedziela, 27 sierpnia 2017, 15:54

Chyba znalazłem odpowiedź w instrukcji.

https://carmanuals2.com/get/kia-sorento ... lugi-99344
Strona 561. Cytuje "Nie wjeżdzać w wodę ktòrej poziom jest wyższy niż poziom podwozia". Czyli 184mm - mało :hmm: .

szymu
awansowałem na
awansowałem na
Posty: 37
Rejestracja: poniedziałek, 14 sierpnia 2017, 14:50
Skąd jesteś: Katowice
Silnik: 2.0 CRDI (185KM) Sorento3
Skrzynia: A/T
Napęd: AWD
Rok: 2017
Kolor: szary
Inny Samochód: IX35
Kontaktowanie:

Re: Głębokość brodzenia

#8 Postautor: szymu » poniedziałek, 28 sierpnia 2017, 10:27

Mam IX35 i tam faktycznie w instrukcji podawali 500 mm. W S3 też szukałem takiej informacji i z tego co pamiętam jedyne czego się doszukałem to pół koła (ale gdzie to nie pamiętam). Dla mnie to było ważne z powodu głębokich kałuż, które czasami trafiają się po nawałnicach.

Awatar użytkownika
aerofan
moja ranga
moja ranga
Posty: 130
Rejestracja: środa, 20 stycznia 2016, 13:13
Skąd jesteś: Poznań
Silnik: 2.0 CRDi (182KM) Sorento3
Skrzynia: A/T
Napęd: AWD
Rok: 2016
Kolor: Imperial
Przebieg (km.): 1
Inny Samochód: Rapid
Been thanked: 4 times
Kontaktowanie:

Re: Głębokość brodzenia

#9 Postautor: aerofan » poniedziałek, 28 sierpnia 2017, 15:07

Za AŚ 4x4 - głębokość brodzenia 300mm.

Awatar użytkownika
Edgar
dobry jak...
dobry jak...
Posty: 963
Rejestracja: czwartek, 21 stycznia 2016, 13:06
Skąd jesteś: Katowice
Silnik: zbłądziłem - mam inny pojazd
Has thanked: 77 times
Been thanked: 62 times
Kontaktowanie:

Re: Głębokość brodzenia

#10 Postautor: Edgar » wtorek, 29 sierpnia 2017, 07:56

Michal1954 pisze:Czyli rozumię to w ten sposòb. Producent reklamuje terenòwkę a sprzedaje osobówke.

A gdzie widziałeś taką reklamę, że to terenówka ?

Michal1954
jestem
jestem
Posty: 9
Rejestracja: piątek, 25 sierpnia 2017, 22:58
Skąd jesteś: Gwoździany
Silnik: 2.0 CRDi (182KM) Sorento3
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: AWD
Rok: 2015
Kolor: Czarny
Przebieg (km.): 27000
Inny Samochód: BMW 7 3.0d
Kontaktowanie:

Re: Głębokość brodzenia

#11 Postautor: Michal1954 » wtorek, 29 sierpnia 2017, 11:42

Pisząc w ten sposób sugerowałem się potocznym nazewnictwem.
Dla mnie jak i zapewne dla większości śmiertelników terenówki to samochody o określonym wyglądzie i napędzie 4x4 jaki by nie był, a dla niektórych wystarczy nawet napęd na jedną oś. czyli wszelkiego rodzaju auta typu SUV i tym podobne crossovery.
Ja wyróżniam jeszcze jedną grupę aut. To samochody przeprawowe. To samochody w teren i na bezdroża. Budowa tych samochodów to inna bajka. Dziś mało która firma oferuje taki samochód.
Nawet w mojej opinii taki samochód jak Toyota Land Crusier 150 to już nie prawdziwe auto terenowe - przeprawowe. Wszechobecna elektronika wykończyła by go pierwszym dniu w błocie i kałużach.
Ostatni Landek który dawał rade to 90-ka. Dziś prawdziwe terenówki ( mam na myśli auta przeprawowe) sprzedaje się w Afryce, na Bliskim Wschodzie, Australii , Ameryka południowa.
przykład : RPA - Land Crusier 76,Land Crusier 79
Australia - Land Crusier 70
Arabia Saudyjska - Land Crusier 70
Kiedyś każda firma zaczynała od samochodu terenowego (w domyśli przeprawowego), a dziś kończy na SUV-ie. Nawet KIA Sorento zaczynało od ramy i reduktora.

Giza

Re: Głębokość brodzenia

#12 Postautor: Giza » wtorek, 29 sierpnia 2017, 11:59

Czyli sam sobie zareklamowałeś Sorento 3 jako auto terenowe sugerując się wyglądem (?).
BTW
Ani rama, ani reduktor nie robią terenówki lub odwrotnie.
Cherokee XJ ramy nie ma, a nawet nie zmotany jest w terenie rewelacyjny, a po zmotaniu.....
Wielu forumowiczów uważa, że Sorrento 1 to jeden z najlepszych w terenie SUV ów, ale nie auto terenowe. Sorento 2 to już uSUViony crossover, a Sorento 3 to przerośnięte kombi z napędem 4x4 fantatyczne w zimie na asfalcie. Tak jak Sorento 1 można jeszcze nazwać samochodem uterenowionym, to kolejne generacje już na pewno nie.

Michal1954
jestem
jestem
Posty: 9
Rejestracja: piątek, 25 sierpnia 2017, 22:58
Skąd jesteś: Gwoździany
Silnik: 2.0 CRDi (182KM) Sorento3
Skrzynia: A/T-TIPTRONIC
Napęd: AWD
Rok: 2015
Kolor: Czarny
Przebieg (km.): 27000
Inny Samochód: BMW 7 3.0d
Kontaktowanie:

Re: Głębokość brodzenia

#13 Postautor: Michal1954 » wtorek, 29 sierpnia 2017, 18:54

A czy samochòd wyglądający jak kabriolet nie jest kabrioletem ?
Samochody terenowe to grupa aut o specyficznym wyglądzie ktòre bardziej lub mniej nadają się w teren. Z tej ogòlnej grupy możemy wyròżnić suvy, crossovery, pick up przeprawòwki, ktòre dalej lub bliżej zajadą w teren.
Moim zdaniem i tak najważniejszy jest kierowca. To za jego sprawą zwykły suv może dalej zajechać niź nie jedna zmota.


Wróć do „Pytania i odpowiedzi Sorento III”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości